Slovenské ministerstvo zdravotnictví chce posílat zdravotníky na povinné protikorupční školení. Opatření má zabránit nekalým praktikám v systému péče o pacienty.

Lékařské odbory návrh kritizovaly a upozornily, že do afér spojených s nevýhodnými transakcemi ve slovenském zdravotnictví bylo prý zapleteno hlavně vedení nemocnic.

Podmínkou pro výkon zdravotnického povolání na Slovensku by podle ministerstva nově mělo být absolvování vzdělávacího programu o protikorupčním chování, který zajistí Slovenská zdravotnická univerzita. Detaily o školení zatím nejsou známé, obsah školení by se ale měl podle listu Aktuality.sk dostat do učebních osnov pro lékaře.

"Je smutné, že po kauzách, v nichž měli prsty hlavně ředitelé nemocnic a zaměstnanci ministerstva zdravotnictví, přichází tragikomický návrh, který má postihnout lékaře a sestry," reagoval šéf lékařských odborů Peter Visolajský. Dodal, že školení by muselo absolvovat téměř 100 000 zdravotnických pracovníků.

Podle Visolajského by navrhovaná opatření byla neúčinná, protože by se nevztahovala na členy vedení mnoha zdravotnických zařízení, kteří nemají postavení zdravotnického pracovníka. Připomněl například loňskou aféru ohledně podezření z předraženého nákupu techniky pro jednu ze státem kontrolovaných nemocnic, na kterou upozornili právě lékaři a po které odstoupila z funkce kromě jiných tehdejší ministryně zdravotnictví Zuzana Zvolenská.

"Bez reálných protikorupčních opatření, která chceme vidět v praxi, se víra v upřímnost, ale i v účinnost protikorupčních školení otřásá v základech," uvedl Visolajský. Vyzval také ministra zdravotnictví, aby si přečetl spis Gorila. "A vyhodnotil, kdo reálně potřebuje školení o korupci ve zdravotnictví," dodal.

Lékařské odbory by uvítaly například zveřejnění seznamů čekacích dob na operace, zavedení svobodného výběru lékaře v nemocnicích, vyšší odpovědnost vedení nemocnic či zveřejňování zamýšlených transakcí jednotlivými nemocnicemi.

V průzkumu ze začátku letošního roku se více než pětina Slováků přiznala k poskytnutí "všimného" pracovníkům ve zdravotnictví. Nejvíce lidí dávalo lékařům dary prý dobrovolně jako projev vděku. Jen necelá tři procenta respondentů uvedla, že zdravotníci úplatek žádali.

Podle aktuality.sk Slováci podplácí chirurgy částkou alespoň 100 eur (téměř 3 tisíce korun), aby "neodflákli zákrok". Ženy dávají úplatek ve výši zhruba 300 eur (více než 8 tisíc korun) za to, aby na ně byly zdravotní sestry a lékaři při porodu vlídnější.

Slovensko již dříve omezilo vybírání různých poplatků ambulancemi a zavedlo také povinnou elektronickou evidenci příjmů, které lékaři inkasují v hotovosti.

Související