Více než 70 zraněných si vyžádal tajfun Goni, který v úterý zasáhl Japonsko. Bouře narušila železniční i leteckou dopravu, přes 600 000 lidí vyzvaly úřady k evakuaci, informují zahraniční média.

Tajfun doprovázený vichrem, který v nárazech dosahoval 180 kilometrů za hodinu, se přehnal přes jeden ze čtyř hlavních japonských ostrovů Kjúšú a poté zamířil přes Japonské moře k severu.

Na televizních záběrech bylo vidět stromy vyvrácené z kořenů, ulice pokryté chaluhami a ryby vyvržené na břeh mocnými vlnami.

 

Většina železničních společností zrušila vlakové spoje, odvolány byly také stovky letů na místních letištích. Rušení letů se týkalo i mezinárodních linek mezi městem Fukuoka a dalšími asijskými městy, jako je Soul nebo Šanghaj.

V 16:00 místního času (09:00 SELČ) bylo na ostrově Kjúšú téměř 290 tisíc domácností bez elektřiny. Místní úřady v severní oblasti ostrova Kjúšú a v některých prefekturách hlavního japonského ostrova Honšú vyzvaly preventivně k evakuaci přes 600 tisíc lidí.

Ve městě Kumamoto se pohřešuje doručovatel novin, kterého zřejmě smetl sesuv půdy. Většina ze zraněných utrpěla pouze lehká poranění, která jim způsobilo rozbité sklo, uvedla agentura AFP.

Tajfun Goni koncem minulého týdne zabil nejméně 26 lidí na Filipínách. Většina se stala obětí sesuvů půdy a záplav.

Meteorologové předpokládají, že živel v dalších dnech ovlivní počasí v severovýchodní Číně a poté udeří na hranici KLDR a Ruska.

Související