Německé úřady přestávají vůči běžencům ze Sýrie uplatňovat společnou evropskou azylovou politiku a nebudou je vracet do zemí, v nichž poprvé vstoupili na území EU. Místo toho začnou přímo rozhodovat o udělení azylu těmto uprchlíkům.

S odvoláním na nové vnitřní předpisy Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) o tom v úterý informoval server Spiegel Online.

Nová směrnice BAMF podle serveru jen potvrzuje praxi německých úřadů z posledních měsíců. Od ledna do konce července požádalo v Německu o azyl zhruba 44 000 Syřanů. Podle údajů ministerstva vnitra však Německo vrátilo jen 131 z nich do zemí, kde poprvé vstoupili na evropskou půdu.

Postoj Berlína uvítala Evropská komise, podle níž je Německo prvním unijním státem, který takové rozhodnutí přijal. "Vítáme tento akt evropské solidarity," řekla agentuře DPA mluvčí komise.

Podle ní Německo svým přístupem ukazuje, že není možné přenechat plnou zátěž současné uprchlické vlny pouze na státech na vnější hranici Evropské unie, přes které běženci přicházejí.

Německo letos očekává, že do země dorazí až 800 000 žadatelů o azyl, zhruba čtyřnásobek proti roku 2014. Podle odhadu ministerstva vnitra by Syřané měli tvořit 22 procent všech běženců.

Uprchlická vlna, jaká v Německu nemá obdoby, vyvolala i napětí v tamní společnosti. Několik ubytoven pro běžence se stalo terčem žhářských útoků, v saském městě Heidenau vyvolali pravicoví extremisté kvůli přijímání uprchlíků několikadenní nepokoje.

Němečtí politici násilnosti vůči imigrantům a vůči zařízením pro ně odsoudili. Ministr vnitra Thomas de Maizière dnes vyjádřil přesvědčení, že většina Němců je k běžencům otevřená.