Zuzana Hejnová obhájila titul mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek. Ve finálovém závodě v Pekingu zvítězila suverénně v nejlepším letošním světovém výkonu 53,50 sekundy.

Naopak oštěpař Vítězslav Veselý na triumf z předloňského šampionátu v Moskvě nenavázal a skončil na osmém místě výkonem 83,13 metru. Na trůnu ho vystřídal Keňan Julius Yego, který zvítězil nejdelším hodem za posledních 14 let 92,72 metru.

Hejnová se po vleklých zdravotních problémech a rozpačitém úvodu sezony dostala před mistrovstvím světa do výborné formy a v Pekingu vybojovala další zlatou medaili po třech dominantních bězích. Ve finále dosáhla svěřenkyně Dalibora Kupky osmého nejlepšího výkonu kariéry, ke svému českému rekordu z Moskvy se přiblížila na 67 setin.

"Myslím, že to je letos můj maximální výkon. Ani jsem v to nedoufala. Na začátku sezony, když se mi zlepšovala forma, jsem v takovýhle čas věřila, ale teď to byl už třetí běh. Navíc se cítím trochu nachlazená, takže jsem strašně spokojená. Bylo to bez chyby, na konci už jsem nemohla," uvedla Hejnová.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Za českou reprezentantkou skončily dosavadní jednička letošních tabulek Shamier Littleová (53,94) a další Američanka Cassandra Tateová (54,02). "Ani nevím, jak to dopadlo," usmívala se po čestném kolečku Hejnová, která je vůbec první českou atletkou, která obhájila titul mistryně světa a jako první v historii obhájila světové zlato na této trati. "Byla to těžká cesta, ale skončila skvěle," zmínila loňské potíže s únavovou zlomeninou nártu a bolavou patou.

Veselý se finálovou soutěží protrápil. Do užšího osmičlenného finále se dostal na poslední chvíli třetím pokusem dlouhým 83,13 metru, který pak už nevylepšil. Jeho letošní maximum 88,18 metru z červnového mítinku v Birminghamu by znamenalo třetí místo.

Související