Zástupci Ukrajiny a proruských separatistů se údajně dohodli na novém pokusu o dosažení klidu zbraní na Donbasu. V únoru dojednané příměří by mělo vstoupit v platnost 1. září, oznámil ve středu zástupce Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Martin Sajdik, který zprostředkuje jednání takzvané kontaktní skupiny v běloruském Minsku.

Začátek klidu zbraní stanovili Ukrajinci a zástupci povstaleckých "republik" na první školní den. Podle Sajdika se strany konfliktu shodly na "společném ověření naplňování iniciativy". OBSE je znepokojena eskalací násilí na východě Ukrajiny, kterou lze pozorovat v poslední době, uvedl dále Sajdik. Hlášení o mrtvých na obou stranách jsou skoro na denním pořádku.

Kontaktní skupina, která usiluje o ukončení konfliktu s více než 6400 oběťmi, se skládá ze zástupců Ukrajiny, Ruska, OBSE a proruských separatistů z východu Ukrajiny.

Zmocněnec donbaských povstalců Denis Pušilin ve středu po jednání skupiny uvedl, že vidí pokrok v přípravě návrhu dokumentu, který by měl zajistit odsun zbraní ráže menší než 100 milimetrů.

Obama pochválil Merkelovou

Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek v telefonickém rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou vyzval k většímu úsilí ve snaze najít řešení krize na východě Ukrajiny.

Kyjevská vláda činí podle amerického prezidenta pokroky v naplňování závazků vyplývajících z minských dohod. Na řadě je prý nyní Moskva. Nová eskalace násilí na východní Ukrajině je důsledkem rostoucí aktivity jednotek proruských separatistů, uvedl Obama podle Bílého domu v rozhovoru s německou kancléřkou.

Americký prezident rovněž ocenil vedoucí úlohu, kterou Německo podle něj převzalo v Evropě při řešení uprchlické krize. Merkelové poděkoval především za nedávné rozhodnutí Berlína usnadnit přijímání syrských uprchlíků.

Související