„Požadavek na podporu DNSSEC při nákupu relevantních služeb a na IPv6 při zadávání příslušných výběrových řízení se zdá být samozřejmostí. Většina úřadů, až na několik výjimek, má své elektronické podatelny přístupné přes IPv6 a zabezpečení hlavních internetových domén technologií DNSSEC je zajištěno u všech úřadů,“ sdělil Filip Matys z odboru komunikace MPO.

Pro jednotlivé úkoly měly úřady stanovené různé termíny splnění, přičemž tím nejzazším byl letošní 30. červen pro zabezpečení domén. Podle internetového sdružení CZ.NIC ale k tomuto datu neměla DNSSEC třetina státních institucí včetně webů ministerstev práce a sociálních věcí a vnitra. Zabezpečení mělo chybět rovněž například Českému statistickému úřadu nebo Správě státních hmotných rezerv.

Technologie DNSSEC funguje pro zabezpečení systému DNS (Domain Name System). Ten slouží k překladu jmenných internetových adres, které používají uživatelé, na adresy číselné, kterým rozumějí počítače. Umožňují tak zobrazování webových stránek a jsou základním stavebním prvkem internetu. Celkem je prostřednictvím DNSSEC zabezpečeno téměř 461 000 z celkového počtu 1,205 milionu registrovaných domén s koncovkou .cz.

Protokol IPv6 postupně nahrazuje kapacitně již téměř vyčerpaný protokol verze 4 (IPv4). Počítače protokoly používají pro výměnu informací v internetu a v domácích a podnikových sítích. Zatímco protokol IPv4 umožňuje přidělení zhruba čtyř miliard adres a jeho zásoba volných adres se téměř vyčerpala, IPv6 poskytuje množství kombinací vyjádřené číslem s 38 nulami.

Vláda na konci roku 2013 uložila všem ministrům a ostatním ústředním orgánům státní správy zajistit podporu internetového protokolu IPv6 v rámci provozu svých elektronických podatelen a současně ji vyžadovat při realizaci všech relevantních výběrových řízení. Stejným úřadům zároveň nařídila zabezpečení technologií DNSSEC jimi držených domén a podporu této technologie vyžadovat při nákupu služeb.