Thajská policie pátrající po pachateli nedávného bombového útoku na chrám v Bangkoku v sobotu zadržela muže, který údajně odpovídá vzhledu útočníka sestaveného ze záběrů bezpečnostních kamer. Zatčený je cizinec, řekl v místní televizi policejní mluvčí Pravut Tchavornsiri bez upřesnění národnosti. 

Podle thajských médií se ale jedná o tureckého občana. Motivem činu byl podle policie "soukromý spor", spojitost s mezinárodním terorismem je prý vysoce nepravděpodobná.

Thajský list Kchavosot podle agentury DPA oznámil, že zadrženým je 28letý Turek. Několik místních televizních stanic také podle agentury Reuters odvysílalo záběry cestovního pasu, který byl údajně nalezen v bytě zatčeného. Dokument je, zdá se, tureckým dokladem patřícím muži narozenému v roce 1987, uvedl Reuters.

Zadržený nicméně "vypadá jako osoba, po které pátráme," citovala mluvčího agentura Reuters. V Thajsku se muž zdržoval údajně od ledna loňského roku. Policisté prý našli v jeho bytě na východním předměstí Bangkoku "spoustu materiálu, který může být použit k výrobě bomb".

Podle šéfa thajské policie Somjota Pumpanmuanga se jedná o materiál "stejný, podobný nebo stejného typu", jako byl ten použitý k výrobě bomb vybuchlých v Bangkoku. V bytě se údajně našlo také několik pasů, s největší pravděpodobností zfalšovaných.

Bezpečnostní analytik Anthony Davis na počátku tohoto týdne uvedl, že za atentátem by mohla stát krajně pravicová turecká organizace Šedí vlci.

Motivem by mohla být pomsta za nedávné odsunutí 109 muslimských Ujgurů z Thajska do Číny. Turkická menšina Ujgurů žije ve východočínské provincii Sin-ťiang. Stěžují si na tvrdé omezování své víry a kultury a na rozpínavost většinových Chanů (Číňanů).

Bombový útok na chrám v centru Bangkoku si 17. srpna vyžádal 20 mrtvých, většinou turistů, a přes 120 zraněných. Útočník nechal v hinduistické svatyni pod širým nebem batoh a odešel; patnáct minut poté se ozvala exploze.

Práci vyšetřovatelů značně zkomplikovala skutečnost, že až tři čtvrtiny bezpečnostních kamer, které mohly atentátníka zachytit, byly rozbité.

Související