Maďarsko na hranici se Srbskem dokončilo stavbu plotu, od kterého si slibuje zastavení přílivu migrantů do země. S odvoláním na maďarské ministerstvo obrany o tom informovala agentura AFP. 

Policie zároveň zadržela čtyři rumunské občany, kteří v nákladním voze převáželi jižním Maďarskem 21 imigrantů. Tažení proti převáděčům lidí Budapešť zpřísnila mimo jiné v reakci na čtvrteční nález automobilu se 71 těly uprchlíků poblíž maďarské hranice v Rakousku.

Právě dokončený plot se vine podél celé 175 kilometrů dlouhé hranice se Srbskem. Podle tiskové zprávy ministerstva obrany ho už jen zbývá vyhnat do plánované výšky čtyř metrů.

Ačkoliv měla stavba plotu zbrzdit příliv migrantů putujících takzvanou balkánskou cestou přes Řecko, Makedonii a Srbsko, do Maďarska dál denně proudí tisíce běženců.

Podle pátečních údajů imigračního úřadu požádalo v srpnu o azyl v zemi zatím 38 912 lidí. V červnu jich přitom bylo 16 578. Letos policie zadržela na maďarsko-srbské hranici více než 140 000 běženců.

Migranti se přes Maďarsko snaží dostat i s pomocí převáděčů. Na dálnici M5 nedaleko hranice se Srbskem maďarská policie zastavila vůz s bulharskými poznávacími značkami, v jehož nákladovém prostoru našla 10 Syřanů a 11 Afghánců.

Všichni se v zemi zdržovali ilegálně, uvedl policejní mluvčí Szabolcs Szenti. Policie prý už zahájila vyšetřování čtyř Rumunů kvůli podezření z pašování lidí.

Už v pátek informovala rumunská ambasáda v Budapešti, že maďarské úřady zadržely od středy 18 rumunských občanů podezřelých z této činnosti. Jedním z nich byl i řidič vozu, který havaroval na dálnici M5 u města Kiskunfélegyháza. Při nehodě se zranilo 10 z 18 převážených uprchlíků.

 

Související