Evropské země posílí kontroly osob a zavazadel ve vlacích poté, co cestující zneškodnili ozbrojeného útočníka v rychlovlaku z Amsterdamu do Paříže.

Uvedl to francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve po schůzce ministrů vnitra a dopravy devíti evropských zemí a představitelů Evropské unie. Podle agentury Reuters účastníci schůzky rovněž vyzvali Evropskou komisi k úpravě schengenských pravidel o volném pohybu osob uvnitř EU.

Maďarsko dokončilo stavbu plotu na hranici se Srbskem - čtěte ZDE

Cazeneuve uvedl, že kontroly se budou konat "všude, kde je to zapotřebí". "Vyzýváme komisi, aby zvážila úpravu schengenských pravidel, která by umožnila provádět kontroly v potřebném rozsahu," prohlásil francouzský ministr.

Upozornil rovněž na snahu zajistit, aby na mezinárodních jízdenkách byla jména cestujících a aby měla železniční policie přístup k potřebným informacím.

Ozbrojený útočník v rychlovlaku z Amsterodamu do Paříže minulý týden zranil nejméně dva lidi, než ho odzbrojila trojice Američanů včetně dvou vojáků na dovolené.

Útočník, pětadvacetiletý Maročan Ajjúb Chazzaní, do vlaku nastoupil vyzbrojený modernizovanou verzí automatu Kalašnikov AKM s 270 náboji a půllitrovou lahví plnou benzinu.

 

Související