Při přestřelce mezi členy pobřežní stráže a pašeráky lidí poblíž řeckého ostrova Symi v sobotu nejspíš zemřel mladý uprchlík. Informovala o tom řecká média.

Podle agentury AFP tři turečtí pašeráci vezli na jachtě asi 70 běženců, ale neunikli pozornosti stráže. Při vzájemné konfrontaci se střílelo a na jachtě se pak našlo mrtvé tělo 17letého mladíka.

Evropa chce posílit kontroly osob a zavazadel ve vlacích. Možná je i úprava Schengenu - čtěte ZDE

Podle lékaře z ostrova Symi, kterého cituje AFP, mladík nejspíše zemřel kvůli střelnému poranění, oficiálně však úřady příčinu smrti zatím neuvedly. Podle serveru Greek Reporter někteří svědci události tvrdili, že se uprchlík udusil. Při střelbě byli zraněni další dva lidé. Řecká policie tři pašeráky zatkla.

Malý ostrov Symi leží v Egejském moři a žije na něm jen kolem 2000 stálých obyvatel. Společně s dalšími ostrovy poblíž tureckého pobřeží je nyní cílem uprchlíků, kteří po moři míří do Evropy. Podle starosty ostrova je nyní na Symi asi 500 migrantů, další tisíce jich hostí blízké ostrovy, jako jsou Lesbos, Kos či Samos.

Do Řecka už letos připlulo téměř 200 000 běženců, kteří ale většinou míří do dalších evropských zemí. V poslední době využívají zejména cestu přes Makedonii, Srbsko a Maďarsko.

Související