Na rozsáhlé naleziště zemního plynu narazila v egyptských pobřežních vodách italská energetická skupina Eni. Oznámila to v neděli firma, podle které jde o doposud největší plynové pole objevené ve Středozemním moři.

"Je to největší nález plynu v Egyptě i ve Středozemním moři a možná jeden z největších na světě," uvedla firma. Dodala, že na ploše zhruba stovky čtverečních kilometrů by se mohlo nacházet 30 bilionů krychlových stop (850 miliard krychlových metrů) plynu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Naleziště bude podle Eni schopné několik desetiletí pokrývat egyptskou poptávku po plynu. "Tento historický nález dokáže změnit vývoj egyptské energetiky," uvedl šéf podniku Claudio Descalzi. Firma ohlásila nález pouhý den poté, co se Descalzi setkal s egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím.

Společnost Eni působí v Egyptě již déle než 60 let prostřednictvím své divize IEOC a patří mezi největší producenty energie v zemi, napsala agentura Reuters.

Eni, stejně jako jiné společnosti těžící ropu a plyn, hledá nová naleziště, protože ta stávající postupně čeká vytěžení. V Egyptě, který má 82 milionů lidí, stoupá podle agentury Bloomberg poptávka po energiích, a země je tak stále více závislá na dovozech z Perského zálivu.    

Pro Eni je Egypt první zemí, kam společnost investovala mimo domácí trh. Stalo se tak už v roce 1954. Krom plynu, který Eni v Egyptě už těží, je italská firma také partnerem ve společném podniku provozujícím terminál na zkapalňování plynu v přístavním městě Damietta na středomořském pobřeží. 

Související