Radikálové z organizace Islámský stát poničili Belův chrám, jednu z nejvýraznějších staveb ve starověké Palmýře. Informovala o tom v neděli syrská exilová organizace SOHR, která situaci v Sýrii dlouhodobě sleduje z Londýna. Rozsah škod ale zatím není znám.

Chrám zasvěcený semitskému bohu Belovi z roku 32 n. l. je tak další stavbou, kterou v Palmýře chráněné Organizací OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) radikálové poničili.

Nedávno IS zveřejnil snímky, na nichž údajně jeho bojovníci ukládají nálože do Baal-Šaminova chrámu. Vidět je na nich údajné také zničení této části komplexu antických ruin. Pravost fotografií ale nelze ověřit.

Jeden z obyvatel Palmýry, kterého citovala agentura Reuters, vypověděl, že v neděli odpoledne místem otřásl mohutný výbuch. "Je to naprostá zkáza," řekl. "Cihly a sloupy jsou na zemi," dodal s tím, že zbyla jen chrámová zeď.

Památky v Palmýře byly poškozeny již v minulosti při střetech mezi vládními vojsky a opozicí, což před dvěma lety dovedlo organizaci UNESCO k zařazení Palmýry na seznam ohrožených památek.

IS dobyl Palmýru v květnu a celou archeologickou lokalitu s pozůstatky antických chrámů, vítězného oblouku, kolonády se stovkami sloupů a amfiteátrů pak údajně zaminoval.

Minulý čtvrtek radikálové zavraždili na náměstí před muzeem jednaosmdesátiletého syrského archeologa a dlouholetého kustoda palmýrských sbírek.

Související