Čína potrestala 197 lidí za to, že prostřednictvím internetu šířili fámy o propadu na čínské akciové burze, o nedávných ničivých explozích ve městě Tchien-ťin a o dalších významných událostech. Informovala o tom zpravodajská agentura Nová Čína.

Ministerstvo veřejné bezpečnosti podle agentury uvedlo, že v rámci policejní kampaně proti internetovým fámám bylo uzavřeno 165 webových účtů. Potrestaní lidé prý svým chování "vyvolávali paniku, klamali veřejnost a působili chaos na akciových trzích i ve společnosti".

Mezi zatčenými je například novinář časopisu Caijing. Podle agentury Nová Čína se přiznal k tomu, že jím šířené "chybné informace" vedly k "panice a neklidu" na akciových trzích a "vážně podkopaly" důvěru investorů.

Za mřížemi skončil i zaměstnanec úřadu pro dohled nad cennými papíry a čtyři manažeři firmy, která je největším obchodníkem s akciemi v Číně. I oni se údajně přiznali. O jaký typ trestu v jejich případě jde, Nová Čína neupřesnila.

Mezi šířenými fámami byla podle ministerstva například zpráva o muži, který kvůli propadu na burze spáchal sebevraždu, či informace o minimálně 1300 mrtvých při explozích v Tchien-ťinu.

K výbuchům v přístavních skladištích v Tchien-ťinu došlo 12. srpna. Podle posledních údajů si exploze vyžádaly 150 mrtvých. Výbuchy patří mezi nejtragičtější průmyslová neštěstí v posledních letech v Číně.

Související