Ruský prezident Vladimir Putin se při nadcházející návštěvě Číny setká s českým prezidentem Milošem Zemanem. Agentuře TASS to v pondělí oznámil zahraničněpolitický poradce Kremlu Jurij Ušakov.

Schůzka je plánována na čtvrtek, Putin má týž den jednat i s prezidenty Venezuely a Laosu. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz ČTK schůzku potvrdil.

"Pan prezident se v rámci své návštěvy Čínské lidové republiky setká ve čtvrtek dne 3. září s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem. Setkání se uskuteční ve 14:30 a je plánováno na zhruba 45 minut," řekl Ovčáček.

"Tématem budou bezpečnostní a ekonomické otázky," dodal. Poznamenal, že Zeman se také setká se svým čínským protějškem i dalšími politiky.

Podle Ušakova bude česko-ruský summit uspořádán na okraj oslav 70. výročí ukončení druhé světové války, jichž se oba státníci zúčastní. Jednání se má ve čtvrtek konat po skončení vojenské přehlídky a slavnostní recepci, kterou pro zahraniční hosty uspořádá čínský prezident Si Ťin-pching.

Zeman se s Putinem naposledy setkal letos v květnu v Moskvě, kam přijel na oslavy 70. výročí konce druhé světové války na evropských bojištích. Jejich tehdejší rozhovor byl věnován zejména ekonomické spolupráci s důrazem na české pohledávky v Rusku.

Putin se kromě Zemana v Pekingu setká i s prezidentem Venezuely Nicolásem Madurem a nejvyšším představitelem Laosu Choummalym Sayasonem.

Zeman se s Putinem naposledy setkal letos v květnu v Moskvě, kam přijel na oslavy 70. výročí konce druhé světové války na evropských bojištích. Jejich tehdejší rozhovor byl věnován zejména ekonomické spolupráci. Český prezident žádal o pomoc při vyrovnání pětimiliardové české pohledávky.

Prezident dodržel slib a nepřihlížel z tribuny vojenské přehlídce na Rudém náměstí, vnímané jako ukázka ruské vojenské síly na pozadí ukrajinského konfliktu. Jeho návštěva v Rusku tehdy rozdělila české politiky.

Loni v únoru se Zeman v Soči zúčastnil recepce pořádané Putinem u příležitosti zahájení olympijských her.

Oba státníci se sešli v Moskvě také v dubnu 2002, kdy byl Zeman ještě českým premiérem.

Související