OSN v pondělí večer potvrdila zničení Belova chrámu v syrské Palmýře. Podle odborníků světové organizace satelitní snímky ukázaly, že islamisté skutečně zničili hlavní budovu vzácného chrámu a jednu přilehlou řadu sloupů. Uvedla to agentura AFP.

Radikálové z organizace Islámský stát (IS) v pondělí řekli, že mimořádně cennou archeologickou památku v neděli zničili explozí. Také místní lidé tvrdili, že byl chrám zničen.

Zástupce syrské vlády ale krátce poté stanici BBC řekl, že hlavní stavba chrámu stále stojí. Připustil ale, že v místě zazněl silný výbuch a že zástupci úřadů se nejsou schopni dostat dostatečně blízko, aby mohli zjistit, co přesně se stalo.

IS obsadil Palmýru v květnu a minulý týden zlikvidoval jinou tamní cennost Baal-Šaminův chrám. Lidé z IS zveřejnili snímky o několik dní později, destrukci už ale předtím potvrdily záběry z družic.

Amr Azm, který v minulosti pracoval v syrském oddělení pro památky a nyní působí na univerzitě v Oklahomě, před sdělením OSN uvedl, že IS použil v případě Belova chrámu velké množství výbušnin a poškození může být rozsáhlé.

"Podle mě jde zatím o nejničivější akci. Dokazuje beztrestnost počínání IS a neschopnost světa jej zastavit," řekl Azm.

Chrám je považován za jednu z nejvýznamnějších historických staveb pocházejících z 1. století a je na seznamu světového dědictví UNESCO. Sestává ze svatyně obklopené nádvořím vyznačeným sloupovím a se vstupní branou. Uvnitř komplexu se nacházejí další památky, například amfiteátr a hroby. Co vše se nyní případně zachovalo není zatím jasné.

Související