Německá kancléřka Angela Merkelová poprvé pohrozila zavedením hraničních kontrol. Pokud si jednotlivé země Evropské unie mezi sebou spravedlivě nerozdělí uprchlíky, je podle kancléřky třeba zaměřit se na smysl schengenského prostoru. 

Nejmocnější žena Evropy tak reagovala na včerejší oznámení Rakouska, že na hranicích s Maďarskem zavádí přísnější kontroly. "Evropa se musí hnout z místa. Členské státy jsou povinné přijmout zodpovědnost za žadatele o azyl," řekla kancléřka. Největší evropská ekonomika přitom očekává v letošním roce 800 tisíc žádostí o azyl, což je čtyřnásobek oproti roku 2014. 

"Pokud nedojde k férovému rozdělení běženců, přichází na řadu otázka, zda má Schengen smysl - a to nechceme," pokračovala. "Stojíme před obrovskou národní výzvou, která nepotrvá dny nebo měsíce, ale mnohem déle," dodala Merkelová.

Fronty na hranicích s Maďarskem se během pondělí táhly třicet kilometrů do Maďarska, neboť rakouská policie kontrolovala každý vůz, který chtěl překročit hranice alpské země právě z Maďarska.

Jak poznamenal deník Telegraph, výroky Merkelové jsou "vodou na mlýn" pro britského premiéra Davida Camerona, který požaduje revizi smlouvy o volném pohybu lidí, kapitálu a zboží v rámci schengenského prostoru. 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru