Veřejný ochránce práv možná nezíská právo podávat veřejné žaloby kvůli diskriminaci. Z vládního návrhu zákona o rozšíření pravomocí ombudsmana to dnes navrhl vypustit sněmovní ústavně-právní výbor. Chce upravit i pasáž týkající se nové kompetence dávat návrhy Ústavnímu soudu na zrušení zákonů. Ombudsman by tak mohl podle výboru postupovat až po projednání návrhu se sněmovním petičním výborem.

Ve výboru neuspěl návrh Jaroslava Soukupa (ANO) na úplné vypuštění pravomocí podávat ústavní žaloby. Antidiskriminační žaloby navrhl právní výbor z předlohy odstranit podle požadavku Markéty Adamové (TOP 09), který podpořili i někteří koaliční poslanci.

Ministra pro legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD) výsledek hlasování překvapil, Adamové návrh výbor podpořil podle něho bez racionálních argumentů a v rozporu s vládním prohlášením. "Uvidíme, jak se zachová Sněmovna," řekl ČTK ministr, který prý ale také zváží, zda záležitost nepostoupí na jednání koaliční rady. Dienstbier připomněl dřívější postoj petičního výboru, který předlohu podpořil bez větších změn, byť to bylo o jediný hlas.

V petičním výboru by veřejný ochránce práv musel projednávat podání Ústavnímu soudu podle podpořeného návrhu předsedy ústavně-právního výboru Jeronýma Tejce (ČSSD). Občanský demokrat Marek Benda neprosadil, aby výbor musel s podáním výslovně souhlasit.

Petiční i ústavní výbor chtějí do předlohy doplnit působnost ombudsmana ohledně diskriminace zdravotně postižených lidí. Podle Dienstbiera jde o důležitý mechanismus podle úmluvy Organizace spojených národů. Ministr se ale zároveň pozastavil nad tím, že právní výbor podpořil i další Soukupův návrh, podle kterého úřad ombudsmana si nebude moci zjišťovat informace u věcí ve své působnosti u soukromých subjektů.

Další pozměňovací návrhy přednesla dnes poslankyně vládního ANO Radka Maxová. Chtěla do zákona začlenit právní vysokoškolské vzdělání jako podmínku pro kandidaturu na veřejného ochránce práv a navíc možnost jeho odvolání hlasováním ve Sněmovně, která ho taky volí.

Maxová vyjádřila "lidskou nespokojenost" s činností nynější ombudsmanky Anny Šabatové, která sice byla přítomná, o slovo ale nepožádala. "Současný úřad se vzdálil od směřování a poslání, který nastavil první veřejný ochránce práv Otakar Motejl," řekla Maxová.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Rozšíření předpokladů pro kandidáty na ombudsmana vzbudilo mezi poslanci spíše rozpaky, Dienstbier se ostře postavil proti případnému uzákonění odvolatelnosti. "To je naprostý zásah do nezávislosti ochránce práv jako instituce," zdůraznil. Výbor nakonec o těchto návrzích po dohodě s poslankyní nehlasoval. Maxová je bude moci případně ještě upravit a přednést při druhém sněmovním čtení normy.

Podání Ústavnímu soudu může dát nyní prezident, 41 poslanců nebo 17 senátorů, za určitých podmínek i vláda, kraje nebo člověk, kterého se problém týká. Žaloby kvůli diskriminaci nyní může podávat jen její oběť.