Ostravský policejní útvar pro boj s organizovaným zločinem pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci obvinil deset manažerů z oboru informačních technologií a osm firem. Policie je podezírá z porušování zákona o veřejných zakázkách v několika městech. Napsal to server Echo24.cz s odvoláním na policejní usnesení, které má k dispozici.

Kromě deseti manažerů je obviněno v mírnější právní kvalifikaci dalších deset lidí, sdělil státní zástupce olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda. Všichni jsou stíháni na svobodě. Podle žalobce manipulovali s veřejnými zakázkami, hlavní větev podezřelých čelí obvinění z účasti na organizované zločinecké skupině.

Usnesení o zahájení trestního stíhání se doručovalo tento týden. "Bylo obviněno deset fyzických a osm právnických osob. Jde o hlavní větev případu, jsou to osoby obviněné pro účast na organizované zločinecké skupině, což znamená, že jednaly v nějaké koordinaci, fungovala mezi nimi dělba činností. Poté byla obviněna ještě skupina deseti fyzických osob, které nebyly členy této organizované zločinecké skupiny a podílely se na trestné činnosti v různém rozsahu. Použita je u nich mírnější právní kvalifikace," uvedl státní zástupce Petr Šereda.

Mluvčí Tesco SW Tomáš Jelínek řekl, že nikdo ze zaměstnanců či členů vedení firmy žádné obvinění neobdržel. "Vedení společnosti je přesvědčeno, že všichni pracovníci firmy postupovali dle zákona a je připraveno toto stanovisko obhájit u soudu. Celou věc vnímáme jako důsledek konkurenčního boje. Zpráva v médiích o obvinění Josefa Tesaříka, generálního ředitele a majitele Tesco SW, není pravdivá," uvedl Jelínek.

Policie podle serveru stíhá mimo jiné majitele společnosti Tesco SW - Josefa, Davida a Michala Tesaříkovy. Z firem dále AutoCont, Gordic, Mois, Merit Group, A-Scan, Eunice Consulting a telekomunikační společnost Telefónica O2.

Podezřelí jsou z účasti na organizované zločinecké skupině, sjednávání výhod při veřejných soutěžích, poškození zájmů Evropské unie a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, píše Echo24.

Obvinění kvůli evropským dotacím a zakázkám na informační systémy souvisí se zátahem protikorupční policie z loňského září.

Podle státního zástupce Petra Šeredy bylo prohlídek 40. Případ se údajně týká tendrů Integrovaného operačního programu ministerstva vnitra. Šlo o dotace mimo jiné na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic.

Zákon o veřejných zakázkách obvinění podle policie porušili v letech 2009 až 2013 v Olomouci, Přerově, Zlíně, Pardubicích a Hradci Králové při tendrech Integrovaného operačního programu ministerstva vnitra.

Program, který rozděluje peníze z unijních fondů, dotuje mimo jiné zavádění a rozvoj informačních technologií ve veřejné správě.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Do věci mají být údajně zapleteni i místní komunální politici, uvedl server. Policie případ vyšetřuje od roku 2012 a podle všeho nasadila masivní odposlechy.

Společnost Tesco SW s další firmou dříve získala zakázku na monitoring evropských dotací za více než miliardu korun. Kvůli zakázce zasahovala letos v březnu na ministerstvu pro místní rozvoj protikorupční policie.

Ostravská firma AutoCont byla jedním z dodavatelů projektu Internet do škol, za který stát zaplatil zhruba dvě miliardy korun.

Obviněná společnost Telefónica O2 byla podle serveru v jednom případu subdodavatelem v zakázce pro přerovský magistrát. Trestný čin se měl ovšem stát ještě před převzetím operátora skupinou PPF.

Podle žalobců jsou v případu naplánovány výslechy mnoha svědků, dobu vyšetřování zatím státní zástupci nedokázali odhadnout. Záleží podle nich i na strategii obhajoby.