Rusko podniká kroky k vytvoření mezinárodní koalice pro boj s terorismem, hovořit o přímé účasti ruské armády v boji proti Islámskému státu je ale "zatím předčasné".

Na hospodářské konferenci ve Vladivostoku to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Možnost společného postupu proti extremistům prý šéf Kremlu konzultoval s americkým prezidentem Barackem Obamou.

 Putin také řekl, že syrský prezident Bašár Asad je ochoten uspořádat předčasné parlamentní volby a podělit se o moc s částí opozice, již ruský prezident označil za zdravou.

"Pokračujeme v politickém úsilí o vytvoření nějaké koalice," řekl Putin. "Není-li dnes možné zahájit přímo na bitevním poli spolupráci se zainteresovanými zeměmi, pak je třeba zajistit alespoň určitou vzájemnou koordinaci. Snažíme se o to a první kroky ukazují, že to je vcelku možné," dodal ruský prezident.

Putin oznámil, že myšlenku mezinárodní protiteroristické koalice konzultoval s "americkými partnery," telefonicky o ní hovořil s Obamou.

Záležitost byla i předmětem Putinových konzultací s vedoucími představiteli Turecka, Saúdské Arábie, Jordánska, Egypta a dalších zemí. Kromě toho se nedávno do Moskvy sjeli šéfové generálních štábů zemí, které s konflikty sousedí, uvedl šéf Kremlu bez dalších podrobností.

Přímou účast ruské armády v bojích proti Islámskému státu, o níž se v posledních dnech spekuluje, Putin popřel s tím, že něco podobného je zatím předčasné. "Zvažujeme různé možnosti, ale účast ve vojenských operacích zatím není na pořadu dne. I tak ale Sýrii poskytujeme dosti výraznou vojenskou a technickou podporu," prohlásil Putin.

"Pracujeme také s našimi partnery v Sýrii. Obecně chápeme, že společné úsilí bojovat proti terorismu musí jít ruku v ruce s politickým procesem v Sýrii samotné. Syrský prezident souhlasí s uspořádáním předčasných voleb, řekněme parlamentních, s navázáním kontaktu s tak zvanou zdravou opozicí a s jejím zapojením do vlády," řekl Putin.

Moskva zve k jednáním tuto část opozice stejně jako zástupce Asadovy vlády, avšak oponenti Asada odmítají jakékoli ujednání, které by umožňovalo Asadovi zůstat u moci.

Putin se také zmínil o uprchlické krizi v Evropě a odpovědnost za ni připsal chybné politice Západu. "Samozřejmě je to především politika našich amerických partnerů.

Evropa tuto politiku slepě následuje kvůli tak zvaným spojeneckým povinnostem a pak sama trpí," sdělil Putin. Rusko dlouhodobě kritizuje Západ za politiku, která vedla ke svržení režimu v Iráku a Libyi, tedy někdejších spojenců Ruska, a která umožnila nástup extremistických skupin.

O potřebě vytvoření mezinárodní protiteroristické koalice hovořil ve čtvrtek v Pekingu při setkání s Putinem český prezident Miloš Zeman, který o záležitosti hodlá promluvit na nadcházejícím zasedání Valného shromáždění OSN. Promluvit má na vrcholné diplomatické akci i Putin, který v New Yorku povede ruskou delegaci.

Spekulace o přímé ruské účasti na bojích proti Islámskému státu se v minulých dnech do světa rozšířily z izraelských zpravodajských serverů.

Rusko podle nich zahájilo vojenskou intervenci přesunem leteckého kontingentu na svou základnu v Sýrii, odkud prý mají být vedeny útoky proti islamistům. Účast ruských sil v boji proti Islámskému státu označil ve čtvrtek za "dost pravděpodobnou" i český ministr obrany Martin Stropnický, Moskva podobné zprávy ale opakovaně popírá.