Čínská soukromá společnost CEFC začala v České republice budovat základnu pro expanzi na evropský trh. Firma zabývající se podnikáním v energetice, průmyslu a ve finančnictví odstartovala sérii investic koupí budovy bývalé Živnobanky, do které plánuje umístit svou evropskou centrálu.

Ve svém tažení pokračovala i ve čtvrtek, kdy koupila renesanční Martinický palác na Hradčanech, a tentýž den oznámila navýšení podílu na 9,9 procenta v impériu Jozefa Tkáče, česko-slovenské skupině J&T Finance Group. Mluvčí finanční skupiny následně oznámila, že největší šanghajská soukromá společnost bude usilovat o další zvýšení podílu na třicet procent.

V pátek Číňané získali také 60procentní podíl v českém fotbalovém klubu Slavia společně s miliardářem Jiřím Šimáněm, který drží zbylých čtyřicet procent. Firma v sobotu dosáhla dohody o kapitálovém vstupu do soukromého tuzemského leteckého dopravce Travel Service, v němž bude držet podíl 49,92 procenta. Ten je spoluvlastníkem Českých aerolinií. CEFC ve stejný den také koupila 50procentní podíl v ruské pobočce finanční skupiny J&T Finance Group.

CEFC dále vstupuje do českých firem Médea Group a vydavatelství Empresa Media. Stane se strategickým partnerem obou firem. Příslušné smlouvy byly podepsány v Šanghaji. Empresa je vlastníkem TV Barrandov.

Číňané zároveň vstoupili jako významný investor do firmy Pivovary Lobkowicz Group. Většinový podíl ve výši 79,4 procenta získala totiž společnost ze 70 procent spoluvlastněná CEFC Investment (Europe) Company

Poslední investice čínské firmy CEFC

Nákup bývalé budovy Živnobanky
Získání renesančního Martinického paláce
Koupě většinového podílu ve fotbalovém klubu Slavia
Navýšení podílu v česko-slovenské finanční skupině J&T Finance Group
Jednání o koupi podílu v aerolinkách Travel Service
Koupě 50procentního podílu v ruské pobočce J&T
Vstup do TV Barrandov a Pivovarů Lobkowicz Group

Firma CEFC dle informací na oficiálních webových stránkách vznikla v roce 2002. Má zastoupení po celém světě. Ve výčtu zemí nechybí Spojené státy, Velká Británie, Kanada, Rusko nebo Singapur. V posledních několika letech se firma zaměřila na mezinárodní expanzi. V roce 2014 se společnost dostala do seznamu Fortune Global 500, kam se řadí firmy s největším hrubým obratem.

V seznamu Fortune Global 500 firma zaujímá 342. příčku. Podle stejného žebříčku zaměstnává 21 568 osob a její tržby v roce 2014 dosáhly výše 34,6 miliardy dolarů, což je oproti roku 2011 růst o 36 procent. Podle finanční zprávy za rok 2014 tvořil příjmy firmy ze 60 procent  byznys s ropou a zemním plynem. Přesně čtvrtina připadla podnikání v oblasti finančnictví a zbylých 15 procent šlo na vrub aktivitám v průmyslu. 

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Sama společnost uvádí, že se řídí třemi hlavními hesly. Patří mezi ně konfuciánství, vojenská disciplína a samozřejmě duch podnikání. Tato strategie jí pomohla stát se v roce 2014 jednou z pěti set nejvlivnějších firem na světě. V rámci Číny pak získala ocenění nejvlivnější čínské firmy. První místo si odnesla i ve filantropii. 

V červnu minulého roku vedl do Šanghaje delegaci podnikatelů ministr průmysl a obchodu Jan Mládek. "Jednali jsme s podnikateli i finančníky a všem jsme se snažili představit Českou republiku jako zemi s vyspělou tradiční průmyslovou výrobou, ale i zemi, která se zabývá moderními technologiemi, bio- a nano- technologiemi," uvedl tehdy v rozhovoru pro čínskou stanici CCTV ministr.

Setkání se účastnil i výkonný ředitel CEFC Chan Chauto, který vyjádřil zájem rozšířit svou spolupráci s českými společnostmi v oblasti finančnictví. Šanghajská televize zmínila ve svém zpravodajství jednání se skupinou PPF miliardáře Petra Kellnera.

Tržby společnosti CEFC China (miliardy USD)

Komentář: Vývoj tržeb společnosti CEFC od roku 2011. Pro představu uveďme, že největší česká firma Škoda Auto generovala v roce 2014 tržby v přepočtu cca 12 miliard dolarů. Zdroj dat: výroční zpráva firmy