Čínská skupina CEFC vstoupila do několika českých firem. Postupně získá téměř 50 procent v aerolinkách Travel Servis, spolu s partnery převezme podíl 79,4 procenta v Pivovarech Lobkowicz Group a stane se minoritním vlastníkem mediálních firem Médea Group a Empresa Media.

CEFC podepsala příslušné smlouvy v sobotu v Šanghaji, kde je na návštěvě Číny prezident Miloš Zeman.

"Čínská CEFC investuje v Česku, jako kdyby vyrazila na víkendový nákup do obchodního centra. Vzhledem k tomu, že nejde o investice na zelené louce, tj. investice do nových výrobních kapacit, nebude jejich krátkodobý a střednědobý dopad na českou ekonomiku nijak patrný. Pokud se ovšem nerozhodne pro výrazné navýšení kapitálu svých nových akvizic," řekl analytik poradenské firmy Deloitte David Marek.

Investice CEFC a Bank of China jsou podle něj předzvěstí příchodu čínského kapitálu do Česka. Mnohé další čínské firmy mohou následovat, zejména do oblastí jako zpracovatelský průmysl a finanční sektor.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) uzavřené dohody vítá. "Potřebujeme, aby zahraniční investice, které tady jsou, byly z mnoha různých zemí, protože nikdy úplně bezpečně nevíme, co se v té které zemi stane, a pak třeba by ty investice mohly vyschnout," uvedl. "V 90. letech byla Česká republika oknem do Evropy pro japonské firmy, v letech nultých to bylo pro korejské firmy, nebo stále ještě je, a teď je prostor pro čínské firmy," poznamenal.

Mládek zároveň vyjádřil přesvědčení, že investicím mohlo napomoct i to, že prezident Zeman má čínského poradce ze společnosti CEFC.

Podle analytika finanční skupiny Roklen Lukáše Kovandy je možným negativem neprůhlednost české pobočky firmy CEFC, která vznikla letos v červnu v Praze.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

V jejích orgánech figuruje exministr obrany a současný předseda Česko-čínské obchodní komory Jaroslav Tvrdík a jeden čínský vyšší manažer společnosti. Jedna ze spekulací na trhu má za to, že firma by nakonec mohla ovládnout České aerolinie, v nichž drží 34 procent akcií právě Travel Service.

"Není to negativum, ale jistě věc, na kterou je třeba hledět se zvýšenou pozorností, a to zejména kvůli potenciálnímu střetu zájmu pramenícímu z propojení obchodních a politických zájmů," podotkl Kovanda.

Čínské firmy přitom v Česku zatím moc neinvestovaly, dosud vytvořily něco přes 1000 pracovních míst. K největším investicím zatím patřily továrna výrobce LCD televizorů Changhong Europe Electric u Nymburka nebo závod státní společnosti Shanghai Maling na výrobu konzervovaného masa na Teplicku.

CEFC je šestou největší privátní firmou v Číně. Působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu, kde se zabývá zpracováním, skladováním, distribucí a obchodováním s ropnými, agrochemickými, petrochemickými a plynovými produkty.