Bulhaři odmítli požadavek Ruska, aby Moskva mohla využívat bulharský vzdušný prostor pro letouny nesoucí náklad do Sýrie. Sofia se tak rozhodla kvůli vážným obavám ohledně nákladu v těchto letadlech, uvedla v úterý bulharská diplomacie. Rusové tvrdí, že přes Bulharsko na Blízký východ stejně nelétají, ale požádali Sofii o vysvětlení.

"Bulharské ministerstvo zahraničí odmítlo lety ruských vojenských letadel směřujících do Sýrie nad Bulharskem," citovala agentura Reuters mluvčí ministerstva. Rozhodnutí bylo podle ní přijato v posledních dnech. "Máme k dispozici dostatek informací, na základě kterých máme vážné obavy týkající se nákladu převáženého v těchto letadlech," dodala. 

Rusko v úterý bulharské úřady požádalo o vysvětlení jejich kroku. Agentuře Interfax to řekl náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov. Zákaz přeletů, platný do 24. září, oznámila prý Sofia ruským úřadům o víkendu.

Bogdanov Interfaxu řekl, že přítomnost ruských vojáků v Sýrii je nutná pro výcvik místních odborníků v obsluze ruské vojenské techniky. "Ničeho se nedopouštíme, jednáme v absolutně přísném souladu se svými závazky, s ruskými zákony a s požadavky mezinárodního práva," řekl Bogdanov, který je zvláštním zmocněncem Kremlu pro Blízký východ.

Ruský senátor Vladimir Džabarov agentuře TASS řekl, že bulharský zákaz nemá valný praktický význam, protože ruské stroje využívají jiné trasy. Letadla vypravená Moskvou podle Džabarova kvůli válce na Donbasu nelétají přes Ukrajinu, ale na Blízký východ volí trasu přes Kavkaz, Turecko a Írán.

Sýrie v úterý odmítla zprávy, že Moskva v zemi hromadí zbraně. Syrský ministr informací Umrán Zúbí v Damašku prohlásil, že žádní ruští vojáci po boku syrských vládních sil nebojují. Podobné zprávy prý "vyrábějí západní zpravodajské služby".

"Na syrském území, a to na zemi, na moři ani ve vzduchu, neoperují žádní ruští vojáci, žádné ruské vojenské operace se tady nekonají," řekl Zúbí libanonské televizi. "Podobné zprávy mají Sýrii poškodit a vyvolat dojem, že syrský stát je slabý a armáda natolik oslabená, že potřebuje přímou pomoc přátel," dodal.

Řecko již v pondělí oznámilo, že Atény obdržely žádost od Spojených států, aby ruským letounům vezoucím náklad do Sýrie nedovolily využívat řecký vzdušný prostor. Dnes Atény uvedly, že Moskva řecký vzdušný prostor nevyužívá, ale létá východněji, takže je tento požadavek již bezpředmětný.

Americký ministr zahraničí John Kerry v sobotním telefonátu se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem vyjádřil obavy Američanů vyvolané zprávami o zapojení Ruska do konfliktu v Sýrii. To by podle Washingtonu mohlo ještě více vyhrotit konflikt a mohl by hrozit střet s koalicí vedenou Spojenými státy.

Související