Světoví politici i humanitární organizace v pátek odsoudili vysoký trest, který soud ve Venezuele ve čtvrtek vyměřil opozičnímu předákovi Leopoldu Lópezovi kvůli loňským protivládním protestům.

Šéf opoziční strany Voluntad Popular dostal téměř 14 let za to, že loni v únoru vybízel k demonstracím proti socialistickému prezidentovi Nicolási Madurovi. Protesty se zvrhly v násilnosti, při kterých v následujících měsících přišlo o život více než 40 lidí.

Soud v hlavním městě Caracasu shledal ve čtvrtek Lópeze vinným z podněcování k násilí a ze spiknutí a poslal jej na 13 let a devět měsíců do vězení. Rozsudek se vztahoval k jedné z protivládních demonstrací z loňského února, na jejímž svolávání se opoziční lídr podílel, a při níž následně zemřeli tři lidé.

Čtyřiačtyřicetiletý López je již přes půl roku ve vazbě. Řada zemí a organizací požadovala jeho propuštění. Jeho manželka Lilian Tintoriová a právní zástupci si dlouhodobě stěžovali, že jim nebylo umožněno svědčit ani přinášet důkazy o Lópezově nevině. Po vynesení rozsudku Tintoriová prohlásila, že je dokladem toho, že ve Venezuele vládne diktatura.

"Tento zločinecký režim odsoudil nevinného muže bez jediného důkazu," prohlásila jedna z dalších předních postav opozice María Corina Machadová, kterou Madurova socialistická strana, disponující parlamentní většinou, zbavila poslaneckého mandátu.

Kritické reakce přicházejí i ze zahraničí. "Vážné znepokojení" dala najevo náměstkyně amerického ministra zahraničí pro Latinskou Ameriku Roberta Jacobsonová.

"Mám starost o Leopolda Lópeze, jehož propuštění požaduje OSN," napsal na Twitteru španělský premiér Mariano Rajoy. Organizace Amnesty International označila odsouzení "vězně svědomí" Lópeze za "svévolné" a vyzvala k jeho okamžitému propuštění.

Proces se konal v naprostém utajení bez přítomnosti médií, vstup měli zakázán i obhájci lidských práv či zahraniční pozorovatelé. Kromě Lópeze byli odsouzeni tři studenti, kteří v souvislosti s demonstracemi dostali od čtyř do 10 let vězení.

Maduro ani další vysocí představitelé režimu se k rozsudku nevyjádřili. Venezuelská vláda je v posledních dvou letech terčem kritiky USA a dalších západních zemí za tvrdý postup vůči opozici.

Před soudní budovou, kde se konal proces, se ve čtvrtek střetli Lópezovi stoupenci a provládní aktivisté. Tintoriová svolala protestní akci i na páteční večer.

Související