Nejméně tři lidi připravily o život rozsáhlé záplavy a sesuvy půdy v Japonsku. Dalších přinejmenším 26 lidí je nezvěstných. Japonská automobilka Toyota kvůli silným dešťům pozastavila výrobu ve třech závodech, později ji ale obnovila. Domovy muselo kvůli nepříznivému počasí opustit přes 100 tisíc lidí.

Dosud jsou podle agentury AFP potvrzeny tři oběti, konečná bilance však podle místních médií může být ještě horší. Jedna žena zahynula, když její auto smetla voda. Další žena přišla o život poté, co její dům zničil sesuv půdy. Zranění utrpělo nejméně 27 lidí, z toho osm vážné. Úřady zmobilizovaly asi 5800 vojáků, policistů a hasičů, aby pomohli skoro šesti stovkám lidí, jež uvěznily přívaly vod.

"Jsem tu od čtvrtečního rána a já nemám žádné zprávy o své rodině. Nemám se do čeho převléknout," řekla AFP jedna z pečovatelek domova důchodců. Odjela na nákup, zatímco děti a manžel zůstali v domě, kde je uvěznila voda. "Můj muž zůstal v rodinném podniku. Voda mu sahala až po hruď, ale dokázal se dostat na poschodí, odkud jej evakuovali," vyprávěla její vrstevnice, také obyvatelka evakuačního střediska, kam se uchýlila na radu syna, který slouží u hasičů.

Největší japonská automobilka Toyota musela zrušit denní směnu ve třech závodech na severovýchodě Japonska. Přiměly ji k tomu vydatné deště, kvůli kterým se vylila z břehů řeka ve městě Osaki v prefektuře Mijagi. Voda tam zaplavila rýžová pole. Záchranáři na gumových člunech převáželi lidi ze zaplavených domů do bezpečí, Toyota mezitím oznámila obnovení výroby, její závody poškozeny nebyly.

Meteorologové varují před prudkými dešti v některých oblastech na severu Japonska. Nejvíce utrpělo zřejmě město Džósó, ležící asi 60 kilometrů severně od Tokia, kde velká voda odnášela domy i s jejich majiteli. Řeka, která se vylila z břehů, tam podle médií zaplavila oblast 32 čtverečních kilometrů s 6500 domy. Mezitím už ale voda značně opadla.

Záplavové lijáky přišly na východ Japonska den poté, co se ve středu přes hlavní japonský ostrov Honšú přehnal tajfun Etau. Kvůli němu úřady vyzvaly preventivně k evakuaci statisíce lidí, včetně obyvatel některých čtvrtí Tokia. Více než 100 tisíc lidí výzvy k evakuaci uposlechlo.

V některých částech Japonska spadlo během 48 hodin do čtvrtečního poledne více než dvojnásobné množství srážek, to nebývá v září obvyklé. Záplavy tak patří k nejhorším za více než 60 let, napsala agentura Reuters.

Související