Íránská kreslířka, která v červnu dostala přes 12 let vězení, čelí dalšímu soudu. Mladá umělkyně, odsouzená mimo jiné za karikatury poslanců, je nyní obviněna kvůli tomu, že si ve vězení potřásla rukou se svým právníkem. Nevládní organizace Amnesty International (AI) vyzvala k jejímu okamžitému propuštění.

Devětadvacetiletá Atena Farghadáníová byla obviněna z urážek poslanců, prezidenta a nejvyššího vůdce a z šíření propagandy proti systému. Za mříže jí dostala kresba, na níž nakreslila poslancům zvířecí hlavy v reakci na návrh zákona, který omezí přístup k antikoncepci.

Tato norma, motivovaná snahou zvýšit porodnost v téměř osmdesátimilionové zemi, je částí společnosti kritizována a podle řady lidí vrací práva žen v Íránu o mnoho let do minulosti.

Mezi další aktivity umělkyně, které jí spolu s karikaturou vynesly 12 let a devět měsíců vězení, bylo publikování kritiky vlády na Facebooku, podpora rodin politických vězňů nebo uspořádání výstavy na památku obětí tvrdého policejního zásahu při protestech po volbách v roce 2009.

Poprvé byla zatčena loni v srpnu a propuštěna v prosinci. V lednu ji však zadrželi znovu, protože nahrála na video popis svého pobytu ve vězení a řekla, že ji dozorci bili a vyšetřovatelé vyslýchali i devět hodin denně.

Tři týdny po svém druhém zatčení začala držet hladovku na protest proti podmínkám, v nichž je vězněna. V únoru dostala infarkt a ztratila vědomí, takže musela být hospitalizována. V červnu ji pak byl vyměřen zmíněný trest.

"Ateně bylo odepřeno právo na svobodu projevu, spravedlivý soudní proces a právo nebýt mučena nebo podrobována nelidskému nebo ponižujícímu zacházení. Amnesty ji proto považuje za vězenkyni svědomí a žádá její okamžité propuštění," uvedla v prohlášení AI, která iniciovala petici adresovanou íránskému duchovnímu vůdci ajatolláhu Alímu Chameneímu.

Pro Farghadáníovou navíc potíže s íránskou justicí neskončily. Po jejím červnovém odsouzení ji totiž navštívil ve vězení právník, s nímž si nic zlého netušíc potřásla rukou. Oba za to byli obviněni z nemanželského sexuálního poměru. Právník byl nejprve zadržen a propuštěn po třech dnech na kauci ve výši 60 tisíc dolarů (1,45 milionu korun).

Související