Bývalý předseda italské vlády Sylvio Berlusconi v pátek zavítal na Krymský poloostrov patřící Ukrajině, který loni Rusko anektovalo. Agentura AP návštěvu hodnotí jako expremiérův symbolický výraz podpory svému příteli, ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Oba politici udržují přátelské vztahy už delší dobu. Berlusconi v minulosti například hostil Putinovu rodinu na Sardinii. Letos v červnu oba strávili týden v rezidenci v pohoří Altaj na Sibiři.

Ruská agentura TASS informovala, že italský mediální magnát je nyní v Rusku na soukromé návštěvě. Předchozí dva dny strávil v černomořském letovisku Soči, které loni hostilo zimní olympijské hry.

Berlusconi s Putinem se společně objevili před kamerami při slavnostním uctění památky vojáků Sardinského království, kteří padli v Sevastopolu během Krymské války v letech 1853-1856.

Západní země odsoudily ruskou anexi Krymu a neuznávají ji. USA a Evropská unie kvůli tomu zavedly vůči Rusku sankce, které následně zpřísnily v souvislosti s povstáním proruských separatistů na východě Ukrajiny všestranně podporovaným Moskvou.

Související