Desítky tisíc lidí v sobotu v ulicích evropských metropolí vyjadřovaly solidaritu s uprchlíky a demonstrovaly za vstřícnější imigrační politiku. Demonstranti v Londýně, kterých dorazilo podle různých odhadů 90 až 100 tisíc, nesli transparenty s nápisy jako "uprchlíci, vítejte" nebo "život uprchlíků má svou cenu", do Kodaně přišlo podle agentury AFP na manifestaci až 30 tisíc lidí. Naopak velká demonstrace proti imigrantům se konala ve Varšavě.

Demonstranti v Londýně prošli mimo jiné po Downing Street, kde sídlí britský premiér. Pochod skončil projevy u parlamentu. Mezi řečníky byla řada britských politiků, mezi nimi šéf liberálních demokratů Tim Farron a teprve dnes zvolený šéf labouristů Jeremy Corbyn, jemuž se podle listu The Guardian dostalo velkých ovací. Corbyn mimo jiné řekl, že je "šokován až zděšen" tím, jak o uprchlících informují některá média, a vyzval Brity, aby otevřeli svá srdce "zoufalým lidem".

Jeden z chlapců na akci se podle AFP přestrojil za medvídka Paddingtona, známou postavu britské dětské literatury. "Medvídek Paddington byl také uprchlík," hlásal chlapcův transparent. Narážel tak na to, že tato oblíbená postavička pocházela z Peru, odkud poté, co osiřela, odplula lodí a zakotvila v Británii, kde se jí ujala tamní rodina.

V Dánsku, které kvůli uprchlické krizi nedávno výrazně zpřísnilo svou azylovou politiku a které kvůli běžencům pozastavilo provoz vlaků z Německa, demonstrovalo v Kodani asi 30 000 lidí a podporu uprchlíkům vyjadřovali lidé i v dalších dánských městech. Podobné manifestace se konaly také ve Stockholmu, Dublinu, Vídni a v Nice. Mottem všech akcí byl anglický slogan "Say it loud and say it clear: Refugees are welcome here!" (Řekni to nahlas a jasně: uprchlíci jsou tu vítáni).

V německém Mnichově, kde je dnes očekáváno až 10 tisíc uprchlíků, dnes imigranty podpořili hráči Bayernu, z nichž každý před zápasem na domácím hřišti přivedl na trávník jedno dítě běženců. Z tribun jim aplaudovalo 75 tisíc diváků, uvedla agentura AP.

Podporu běžencům vyjádřili i fanoušci londýnského Arsenalu, kteří před dnešním utkáním rozvinuli transparent s nápisem Uprchlíci vítáni. Arsenal rovněž věnuje z každého dnes prodaného lístku 1,50 libry (asi 55 korun) charitativní organizaci Save the Children, která dělá sbírku na pomoc uprchlíkům. Sbírka se bude propagovat na šesti zápasech dnešního kola Premier League.

Manifestace na podporu běženců se uskutečnila i na Václavském náměstí v Praze. Současně se tam sešli i odpůrci migrace z islámských zemí. Na obě demonstrace přišly dohromady stovky lidí. Obě skupiny oddělovala nejen magistrála, ale i policejní jednotky. Stovky odpůrců imigrace i zastánců pomoci uprchlíkům se dnes odpoledne zúčastnily dvou různých akcích také v Bratislavě.

Proti imigrantům dnes demonstrovaly tisíce lidí ve Varšavě, kteří podle AFP nesli hesla jako "islám je smrt Evropy", mávali polskými vlajkami a odpalovali rachejtle. O něco méně lidí, podle agentury DPA stovky, dnes naopak ve Varšavě manifestovalo na podporu běženců.

Do Německa by o víkendu mohlo přijít až 40 tisíc lidí

Německo o víkendu očekává příchod až 40 000 nových běženců. Berlín uvedl do pohotovosti armádu, která bude v případě nutnosti se zvládáním přívalu uprchlíků pomáhat. Rakousko kvůli enormnímu přetížení zastavilo železniční spojení s Maďarskem, přes které nadále na západ Evropské unie proudí tisícovky imigrantů.

Železniční doprava mezi Rakouskem a Maďarskem stojí od čtvrtka. Rakouské dráhy ÖBB to vysvětlily tím, že kapacita vlaků i nádraží je vysoce překročena a že je nutné nejdříve situaci stabilizovat.

Do Německa za uplynulou sobotu a neděli přišlo 20 000 nových běženců, další tisíce pak dorazily v dalších dnech. Německá vláda ohlásila, že armáda vyčlenila 4000 vojáků, kteří v případě nutnosti budou na zvládání uprchlického přívalu nasazeni.

O povolání armády se uvažuje i v Maďarsku, které nevylučuje vyhlášení krizového stavu. V takovém případě by pak vláda mohla povolat k ostraze hranic vojsko. Jasno v této věci bude v úterý.

Přes Maďarsko se v posledních dnech snaží projít co nejvíce lidí, v zemi má totiž od 15. září platit zpřísněný azylový zákon. Premiér Viktor Orbán v pátek prohlásil, že každý, kdo nelegálně překročí hranici, bude zadržen. Předpokládá se, že běženci Maďarsko začnou obcházet přes jiné země, na vyšší počty migrantů se již připravuje Slovinsko.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
12.9.2015 22:48 | On-line reportáž končí

Přehled aktuálních informací o uprchlické krizi nejen v Evropě pro dnešek končí. Děkujeme za sledování a z karlínského newsroomu přejeme dobrou noc. Těšíme se u dalších on-line reportáží

12.9.2015 22:47 | Lidé demontrovali i v Polsku

Proti imigrantům v sobotu demonstrovaly tisíce lidí ve Varšavě, kteří nesli hesla jako "islám je smrt Evropy", mávali polskými vlajkami a odpalovali rachejtle, napsala AFP. Na demonstraci pořádané mimo jiné krajně pravicovými skupinami demonstranti podle fotografa agentury Reuters uštědřili ránu chodci tmavé pleti. O něco méně lidí, podle agentury DPA stovky, v sobotu naopak ve Varšavě manifestovalo na podporu běženců.

Podobné manifestace na podporu přistěhovalců i proti nim se dnes konaly rovněž v Gdaňsku, Krakově, Poznani a Štětíně.

12.9.2015 22:43 | Hráči Bayernu Mnichov nastoupili k zápasu s dětmi běženců

V Mnichově v sobotu imigranty podpořili hráči Bayernu, z nichž každý před zápasem na domácím hřišti přivedl na trávník jedno dítě běženců. Z tribun jim aplaudovalo 75 000 diváků, uvedla agentura AP. V bavorském městě jenom za dnešní den očekávají až 13 000 nově příchozích uprchlíků.

Podporu běžencům vyjádřili i fanoušci londýnského Arsenalu, kteří před dnešním utkáním rozvinuli transparent s nápisem Uprchlíci vítáni. Arsenal rovněž věnuje z každého dnes prodaného lístku 1,50 libry (asi 55 korun) charitativní organizaci Save the Children, která dělá sbírku na pomoc uprchlíkům.

12.9.2015 20:12 | Maďaři pošlou na jižní hranici další vojáky, pomohou s plotem

Maďarsko vyšle po víkendu na hranici se Srbskem dalších 4300 vojáků. Jejich hlavním úkolem bude pomoci s rychlejším budováním plotu proti imigrantům. Řekl to v sobotu maďarský ministr obrany István Simicskó v rozhovoru s deníkem Magyar Idők. Plot by měl být podle ministra hotový do konce října.

Vojáci by měli též pomáhat policii s dohledem nad dodržováním nových, přísnějších protiimigračních zákonů, které začnou platit 15. září. Trestné bude překonávání plotu a více bude postihováno též pašeráctví lidí.

Na dotaz ohledně případného použití zbraní, pokud Maďarsko vyhlásí krizový stav, Simicskó podle agentury MTI odpověděl, že i to je možnost, pokud by bylo potřeba ochránit životy vojáků a policistů.

12.9.2015 19:52 | Hollande bez ohlášení navštívil uprchlické centrum u Paříže

Francouzský prezident Francois HollandeFrancouzský prezident François Hollande se v sobotu poprvé od vypuknutí uprchlické krize osobně setkal se syrskými imigranty. Bez ohlášení navštívil uprchlické centrum na předměstí Paříže, informoval Elysejský palác.

Ve středisku v Cergy-Pontoise, kde nyní žije asi stovka běženců, strávila hlava Francie bez přítomnosti médií hodinu a půl. Prezident prý s desítkami Syřanů "dlouze hovořil" a mimo jiné jim přislíbil, že jejich žádost o azyl vyřídí francouzské úřady do 15 dnů.

12.9.2015 19:31 | Problém migrantů je třeba řešit mimo EU, řekli Babiš s Teličkou

Současnou migrační vlnu je podle představitelů hnutí ANO nutné řešit mimo Evropu. Po návštěvě uprchlického zařízení v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku to v sobotu řekli vicepremiér a předseda ANO Andrej Babiš a europoslanec Pavel Telička. Podle Babiše je třeba také jasně definovat, kdo je "skutečný uprchlík" a kdo uprchlík ekonomický.

"Mohli bychom také popřemýšlet, jestli nezavedeme karty pro ekonomické uprchlíky, kteří by přišli, ale dopředu už by věděli, kde budou pracovat," řekl Babiš České televizi. Pokud by poté tito uprchlíci ze zaměstnání odešli, měli by podle vicepremiéra zřejmě tři měsíce na to, aby si našli jinou práci, jinak by museli z Česka odejít. "Náš sociální systém nemá předpoklady pro to, abychom pokryli i takovéhle problémy," podotkl vicepremiér.

Kvóty podle něj nic neřeší. Je prý potřeba uzavřít EU systémově a ti, kteří přicházejí do schengenského prostoru, by měli žádat o azyl mimo Evropu.

"Pokud se bude ilegální vstup na území EU vyplácet, tak nemáme šanci tu nekontrolovatelnou vlnu zastavit. Měli bychom docílit stavu, že azylová řízení se povedou buď mimo území Evropské unie, samozřejmě pod ochranou OSN, nebo aby šlo o legální vstupy přes kontrolované hraniční přechody na území EU, respektive letiště, kde mohou uprchlíci požádat o azyl," dodal Telička.

12.9.2015 17:53 | Maďarsko po kritice předvolává rakouského velvyslance

Maďarsko v sobotu oznámilo, že si předvolá rakouského velvyslance. Stalo se tak poté, co rakouský kancléř Werner Faymann přirovnal zacházení s uprchlíky v Maďarsku k nacistickým deportacím, napsala agentura Reuters.

"Nacpat uprchlíky do vlaků v naději, že odjedou někam úplně jinam, probouzí vzpomínky na nejtemnější doby našeho kontinentu," prohlásil rakouský kancléř v dnes zveřejněném rozhovoru v německém týdeníku Der Spiegel.

Maďarské ministerstvo zahraničí v prohlášení oznámilo, že si v reakci na tato vyjádření předvolalo na pondělí velvyslance Rakouska v zemi.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó řekl agentuře MTI, že Faymannova slova "nejsou hodna evropského lídra 21. století".

Rakouský kancléř podle šéfa maďarské diplomacie už týdny vede "lživou kampaň" proti Maďarsku. Tím, že činí "nezodpovědná prohlášení, která u ekonomických migrantů vzbuzují falešné iluze a neoprávněné sny", brzdí nalezení společného evropského řešení uprchlické krize, uvedl také Szijjártó.

12.9.2015 17:50 | Demonstrující proti migrantům na pochodu Prahou

Lidé v Praze demonstrovali proti migrantům.

12.9.2015 17:22 | Orbán: Když Evropa dovolí souboj kultur, pak křesťané s muslimy prohrají

Viktor OrbánMaďarský premiér Viktor Orbán v sobotním rozhovoru v německém listu Bild mimo jiné řekl, že kvóty mají smysl až tehdy, když jsou uzavřeny hranice, neboť do té doby žádná vláda neví, o kolik lidí konkrétně jde. EU by prý místo uvažování o kvótách měla raději zvýšit tlak na Řecko, neboť vnější hranice EU tam už léta nejsou chráněny.

"Kdyby Řecko plnilo své závazky, tak bychom celou uprchlickou krizi neměli," prohlásil také maďarský premiér. Jeho manželka a děti se prý v otázce uprchlíků angažují a velmi pomáhají a on sám by uprchlickou rodinu přijal, kdyby "to migranty nebylo chápáno jako povzbuzení k tomu, aby přišli do Evropy".

Maďarský premiér se v rozhovoru vyjádřil také k otázce islamizace. Prohlásil, že on sám je obdivovatelem islámu, bez jehož filosofie by část světa kdysi podlehla barbarství. Skrze přistěhovalectví se ale muslimové v blízké budoucnosti stanou prý v Evropě většinou.

"Když Evropa souboj kultur dovolí, pak křesťané prohrají. Taková jsou fakta," prohlásil také. Pro ty, kdo chtějí zachovat Evropu coby křesťanský kulturní okruh, je jediným východiskem už další muslimy nevpouštět. "O tom ale evropské politické špičky nehovoří rády," prohlásil také.

12.9.2015 17:19 | Demonstrace v Londýně před budovou parlamentu

I v Londýně protestovali lidé na podporu utečenců.

Související