Z klání o republikánskou nominaci na kandidaturu na prezidenta Spojených států odstoupil někdejší texaský guvernér Rick Perry. Stal se tak prvním ze 17 republikánských uchazečů, kteří kandidaturu vzdali, poznamenala agentura DPA.

"Končím svoji kampaň na prezidenta Spojených států," prohlásil v pátek Perry v projevu k příznivcům v St. Louis. Dodal, že Republikánská strana má plno báječných kandidátů, proto odstupuje bez obav o budoucnost. "Odstupuji s vědomím, že naše strana je v dobrých rukou," dodal.

Perryho odstoupení není nijak překvapující, neboť průzkumy veřejného mínění mu nedávaly žádnou šanci, nebyl pozván ani na první dvě významné republikánské nominační debaty. Klíčovým problémem v jeho kampani byl nedostatek sponzorů, takže musel přestat platit některým členům svého volebního týmu.

Perry, který byl nejdéle sloužícím guvernérem Texasu v historii, úřad zastával od roku 2000 až do letošního ledna, se o republikánskou nominaci ucházel již podruhé, poprvé zamýšlel kandidovat ve volbách v roce 2012. Ačkoli byl tehdy po oznámení kandidatury považován za nadějného účastníka nominačního klání, brzy jeho kampaň dostala po sérii přešlapů trhliny, takže nakonec ze souboje odstoupil.

Analytici tehdy jeho výkon v debatách hodnotili jako slabý, v jedné debatě si například nemohl vzpomenout na název ministerstva, které v případě svého zvolení prezidentem chtěl zrušit.

Související