Nejméně 89 lidí v sobotu ráno zahynulo, když ve střední Indii z dosud neznámých důvodů vybuchla plynová bomba v kuchyni restaurace a poté i zde uskladněné výbušniny. Uvedla to odpoledne indická policie. Krátce předtím hovořila asi o 104 obětech, ale poté to označila za omyl. Určitý nárůst počtu obětí ale stále nevylučuje. Dalších asi 100 lidí bylo zraněno.

Neschovávejte doma zlato pod polštář, vyzývá Indy vláda - čtěte ZDE

Místo výbuchu se nachází nedaleko frekventované autobusové zastávky ve městě Petlávad ve státě Madhjapradéš. Restaurace byla v době exploze plná lidí. Záchranáři ještě hodiny po neštěstí prohledávají trosky ve snaze najít další přeživší či těla obětí.

Restaurace byla zcela zničena. Poškozeny byly i okolní domy a zaparkovaná auta. U restaurace byl sklad s trhavinami, které se používají na stavbách. Ty explodovaly ve chvíli, kdy se lidé přišli podívat, co se stalo s restaurací. "Nastal druhý výbuch, při kterém bylo více obětí a škod," řekl agenturám představitel místní policie.

"Restaurace se nacházela ve velmi rušné čtvrti plné lidí a mnoho klientů právě snídalo. To vysvětluje vysoký počet obětí," řekla místním médiím přeživší vedoucí restaurace.

Televizní záběry podle zpravodajského webu TF1 ukazovaly, jak záchranáři pokládali na silnici těla zahalená popelem a prachem a s holýma rukama hledali místa pod úlomky betonu a železa. Nakonec přijel ke troskám buldozer a pátrání urychlil.

Příčina exploze se teprve vyšetřuje. Výbuchy plynových bomb pro vaření jsou v Indii kvůli nedodržování základních bezpečnostních norem časté. Avšak tak vysoký počet obětí je podle agentury AFP výjimečný. Podle Reuters se jedná o jedno z největších neštěstí v zemi v posledních letech.

Město Petlávad leží asi 310 kilometrů západně od správního střediska státu Madhjapradéš Bhópálu a zhruba 800 kilometrů jižně od indické metropole Dillí.

Související