V Sýrii v sobotu přistála dvě ruská letadla s nákladem humanitární pomoci. Uvedla to syrská státní agentura SANA. Ruské ministerstvo obrany mezitím podle agentury AP uvedlo, že Moskva do Sýrie vypravila vojenská nákladní letadla s veškerým materiálem nutným ke stavbě stanového tábora pro více než 1000 uprchlíků.

Dvě ruská letadla s 80 tunami humanitární pomoci přistála na mezinárodním letišti v Latákíji na západě země, uvedla také SANA.

Přístavní Latákíja je jednou z bašt režimu prezidenta Bašára Asada, který od začátku války proti povstalcům v březnu 2011 ztratil rozsáhlá území.

Ruská média tento týden uvedla, že Rusko, které je dlouhodobým spojencem Asadova režimu, dodává Asadově armádě lehké zbraně, kamiony a obrněné transportéry.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotu potvrdil přítomnost ruských vojáků v Sýrii, kde prý Rusové učí Asadovy vojáky používat ruské zbraně. Zároveň vybídl ke koordinaci mezi ruskými a americkými vojáky, aby nedošlo k "nezamýšleným incidentům" kvůli Sýrii, kde ozbrojené síly obou velmocí působí. Ruské dodávky budou podle Lavrova pokračovat, aby syrské vládě pomohly v boji proti radikálnímu Islámskému státu.

Opoziční syrská národní koalice v sobotu odsoudila ruské aktivity, které jsou podle ní "přímou ruskou vojenskou intervencí", a označila tento krok za "nepřátelské chování", napsala agentura AP. "Přímá ruská vojenská intervence nepovede k záchraně režimu, nedodá mu legitimitu ani jej nerehabilituje," uvedla koalice v prohlášení.

Nejmenovaný kyperský činitel mezitím podle agentury AP sdělil, že u syrského pobřeží se bude konat námořní cvičení s ostrou střelbou. Podobné manévry jsou prý běžné a konají se každých pár měsíců, sdělil také tento zdroj. Datum jejich konání není podle AP zatím známo.

Obavy ze zvýšené vojenské aktivity v Sýrii, především pak na letecké základně u Latákíje, již dříve vyjádřil americký prezident Barack Obama. Washington se podle dvou nejmenovaných amerických činitelů domnívá, že na letišti u Latákíje se v současnosti nachází zhruba 200 členů ruské námořní pěchoty. Sýrie zprávy médií i špionážních zdrojů o stupňování vojenské přítomnosti Ruska v této blízkovýchodní zemi odmítla.

Německá kancléřka Angela Merkelová na sobotním setkání ministrů zahraničí Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny v Berlíně prohlásila, že její země a další západoevropské mocnosti musí na řešení syrské krize spolupracovat s Ruskem stejně tak jako se Spojenými státy. Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier mezitím v rozhovoru s domácími médii varoval Rusko, aby v Sýrii nejednalo na vlastní pěst. "Doufám, že Rusko není závislé na pokračování syrské občanské války," uvedl podle Reuters.

Související