V ruských regionech se v neděli odehrávají volby oblastních gubernátorů a poslanců nejrůznější úrovně. Od Kurilských ostrovů v Tichém oceánu až po Kaliningrad se postupně otevřelo více než 57 000 volebních místností.

Volby by podle průzkumů měly potvrdit dominanci vládnoucí strany Jednotné Rusko. Strana hlavního opozičního předáka Alexeje Navalného byla z voleb prakticky vyloučena.

Jedinou výjimku představuje Kostromská oblast. Pouze zde byli k volbám do regionálního parlamentu připuštěni i kandidáti "nesystémové" opozice, kterou režim vytlačil na okraj ruské politiky. Pod hlavičkou Demokratické koalice se zde spojila liberální opozice se stoupenci Navalného.

Zájem přibližně 59 milionů oprávněných voličů o hlasování volební komise v poledne vesměs charakterizovaly jako "nepříliš velký".

V Amurské oblasti do poledne odhlasovalo necelých 16 procent z oprávněných voličů, jen o procento vyšší byla účast na Sachalinu a Kurilách. V Irkutsku se k urnám před obědem obtěžoval jen každý desátý volič. Naopak v Kemerovské oblasti na Sibiři během čtyř hodin odhlasovaly už skoro dvě pětiny voličů.

Na Kamčatce už volby skončily, účast činila 28 procent. Jinde šance volit potrvá do osmé hodiny večerní místního času, čili celé volby skončí v Kaliningradu v 19 hodin středoevropského času.

V sázce je více než 92 000 mandátů různé úrovně v 83 z 85 ruských regionů. Z hlasování vzejde 21 nových gubernátorů, 11 regionálních sněmů a 23 městských sněmů.

Nezávislí pozorovatelé z hnutí Golos zatím po celé zemi zaznamenali více než tisícovku různých porušení volebních pravidel.

Související