Egyptské bezpečnostní síly v neděli v poušti západního Egypta omylem zabily 12 lidí a deset dalších zranily při střelbě na auta se skupinou mexických turistů a jejich egyptských průvodců. Policisté a vojáci si turisty spletli s islámskými radikály, které egyptské síly v této oblasti pronásledují.

Incident se stal v řídce obydlené lokalitě v národním parku zvaném Bílá poušť, vzdáleném téměř 400 kilometrů jihozápadně od Káhiry. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto útok odsoudil a vyzval egyptské úřady, aby případ důkladně vyšetřily.

"Společné síly policie a armády při stíhání teroristických elementů v oázách Západní pouště večer nešťastnou náhodou zaútočily na čtyři terénní automobily, které patřily skupině mexických turistů. Incident vedl k úmrtí 12 Mexičanů a Egypťanů a zranění deseti dalších lidí, kteří byli přepraveni do nemocnice," uvádí se v prohlášení ministerstva, z něhož citovala agentura Reuters. Úřad dodal, že vyšetří, jak a proč turisté vstoupili do nepovolené oblasti poblíž hranic s Libyí.

Mexické ministerstvo zahraničí potvrdilo, že v incidentu zemřeli nejméně dva mexičtí občané. Dodalo, že zástupci mexického konzulátu v Egyptě jsou v nemocnici na předměstí Káhiry, kde se chtějí přeživších ptát na okolnosti případu. Podle mluvčí egyptské nemocnice mají dva ze zraněných Mexičanů rovněž americké občanství.

Podle prohlášení egyptského ministerstva vnitra vjela auta do oblasti, která je pro cizince zakázaná. To však jeden z místních průvodců popřel. Skupina prý byla v dunách, odkud chtěla pozorovat ptáky.

Mluvčí ministerstva cestovního ruchu prohlásila, že platí, že ke všem cestám do Faráfry, která je v Bílé poušti a poblíž místa útoku, musejí dát nejprve povolení úřady, což v tomto případě nebylo splněno. "Ti lidé tam neměli co dělat," řekla listu Al-Ahrám. Skupina údajně nejela v zaregistrovaných autech a byla na nepovoleném safari.

Jeden z řidičů, jenž útok přežil, podle BBC řekl, že cestovní kancelář, která výlet organizovala, trasu koordinovala s egyptskými úřady. Do palby z vrtulníku se výletníci dostali ve chvíli, kdy se chystali postavit v poušti tábořiště. Zasaženy byly všechny čtyři vozy.

"Měli jsme povolení od policie a skupinu rovněž doprovázel jeden policejní důstojník," citoval list Al-Ahrám nejmenovaný zdroj z cestovní kanceláře. "Všichni turisté byli Mexičané a byli doprovázeni šesti Egypťany: čtyřmi řidiči, průvodcem a také policistou," dodal zdroj.

V egyptské Západní poušti je několik oáz, které zahraniční turisté vyhledávají navzdory varování svých vlád, aby právě do těchto částí Egypta nejezdili.

Je to také jedno z útočišť islamistů, včetně egyptské větve organizace Islámský stát. Ta v srpnu zabila chorvatského rukojmího, který byl unesen v Egyptě, a v poslední době odsud podniká řadu útoků proti egyptským bezpečnostním silám.

Související