K vyřešení krize v Sýrii je nezbytné, aby spolu jednaly Rusko a USA. Řekl to v úterý mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. O formátu jednání ale zatím rozhodnuto nebylo, odpověděl na dotaz, zda je prezident Vladimir Putin připraven jednat o tom s prezidentem USA Barackem Obamou. Putin, který je na návštěvě Tádžikistánu, v úterý prohlásil, že jeho země bude pokračovat ve vojenské pomoci Damašku.

Peskov podle agentury TASS reagoval na slova představitele Bílého domu, podle něhož je možné, že o Sýrii bude Washington jednat s Moskvou.

"Vždy jsem říkali, že nevylučujeme dialog, a věříme, že je nutné jednat, protože jinak nelze vysvětlit vzájemné názory, není možné shodnout se a porozumět si," řekl Peskov.

Na dotaz, zda by se mohli sejít Putin s Obamou, poznamenal, že "nelze jednat o formátu, dokud neexistuje žádná dohoda".

Peskov také řekl, že Rusku nehrozí mezinárodní izolace a že jeho země "byla, je a bude odpovědný, velmi významný a aktivní člen mezinárodního společenství".

Agentura Bloomberg v pondělí napsala, že diplomaté z Ruska, USA a Saúdské Arábie už jednají nějakou dobu o přechodném plánu pro Sýrii. Rusko prý připouští, že v jeho rámci bude omezena pravomoc syrského prezidenta Bašára Asada, i když má podle Moskvy zůstat dočasně prezidentem.

Rusko se ale stále považuje za Asadova spojence a Putin v úterý prohlásil, že Rusko bude nadále syrské vládě vojensky pomáhat. Ministr zahraničí Sergej Lavrov o víkendu řekl, že v Sýrii jsou ruští vojáci a učí syrské kolegy zacházet s ruskými zbraněmi.

Související