Nejméně osm lidí zahynulo při silném zemětřesení, které ve středu večer místního času (dnes po půlnoci SELČ) zasáhlo centrální část Chile. Informoval o tom chilský ministr vnitra Jorge Burgos, podle něhož již bylo zrušeno dřívější varování před cunami. Další desítky osob utrpěly při otřesech o síle 8,3 stupně zranění a nejméně jeden člověk se pohřešuje. Milion lidí byl po zemětřesení vyzván k evakuaci na bezpečná místa.

Nejsilnější otřes zasáhl krátce před osmou večerní osm chilských regionů včetně metropole Santiaga de Chile, kde se začaly kývat budovy a lidé v panice vybíhali na ulici. Epicentrum zemětřesení bylo necelých 300 kilometrů severně od hlavního města.

"Je nám hluboce líto úmrtí pěti chilských občanů, rádi bychom vyjádřili soustrast vlády jejich příbuzným... Odhadujeme, že počet evakuovaných je jeden milion," sdělilo ministerstvo.

V důsledku otřesů se v Santiago de Chile začaly kývat budovy a lidé v panice utíkali na ulici, popsala agentura AP. Úřady vydaly varování před přívalovou vlnou tsunami, která může zasáhnout pobřeží Chile, Peru, americkou Havaj, pobřeží Kalifornie, ale i Francouzskou Polynésii či Nový Zéland. Úřady ho zrušily po více než osmi hodinách.

"Znovu se musíme vypořádat s tím, že nám příroda zasadila tvrdou ránu," uvedla prezidentka Bacheletová v projevu vysílaném v chilské televizi. Mrtví pocházejí z měst Coquimbo a Tongoy, která byla rovněž rozsáhle zaplavena. Do oblasti ihned vyslali armádu, která má zabránit rabování.

O konkrétní pomoci pro zasaženou oblast má rozhodnout dnešní mimořádné zasedání vlády. Hned po něm do postiženého regionu vyrazí Bacheletová osobně.

Podle starosty města Illapel, které se nachází poblíž epicentra zemětřesení, se tamní lidé ocitli zcela bez elektřiny a pitné vody. "Máme strach, ve městě zavládla panika," dodal starosta Denis Cortés.

Agentura Reuters s odvoláním na svědky napsala, že otřesy byly cítit až v argentinském Buenos Aires, které leží na východním pobřeží jihoamerického kontinentu. Asi po dvaceti minutách od hlavního zemětřesení přišly podle USGS ještě čtyři následné otřesy o síle až 6,4 stupně.

Chile je zemí s jedním z nejvyšších výskytů zemětřesení na zeměkouli. V roce 2010 jej zasáhlo zemětřesení o síle 8,8 stupně. Následná vlna tsunami způsobila ve středním a jižním Chile rozsáhlé škody a zabila přes 500 lidí. Nejsilnější zaznamenané zemětřesení v historii se odehrálo také v Chile – nastalo v roce 1960, mělo sílu 9,5 stupně a zemřelo v jeho důsledku více než 5 tisíc lidí.

Související