Z policejní cely do Bílého domu povede cesta čtrnáctiletého muslimského chlapce, který byl v Texasu zadržen kvůli podezření z přípravy bombového útoku.

Nadanému studentovi jedné z dallaských škol, jehož podomácku vyrobené digitální hodiny policisté považovali za nálož, vyjádřil obdiv prezident Barack Obama a další veřejné osobnosti.

Mladík se stal hvězdou sociálních sítí a některá média kritizují údajné předsudky, které prý vládnou v americké policii vůči menšinám.

Texasan tmavé pleti Ahmed Mohamed byl zadržen poté, co tento týden přinesl do školy svůj výrobek, elektronické hodiny s budíkem. Učitelé, kterým prý stroj evokoval bombu, zavolali policisty, kteří Ahmeda zadrželi, ačkoli opakoval, že jde o obyčejné hodiny.

Byly "přirozeně podezřelé", řekl podle agentury AP šéf místní policie Larry Boyd, podle něhož se nenašel důkaz, že by chlapec chtěl stroj použít k útoku proti spolužákům či škole. Případ tak policie záhy uzavřela.

Nikoli však americká společnost. Ahmeda ve středu a čtvrtek podpořily tisíce lidí na sociálních sítích, řada médií v komentářích označila jeho případ za další důkaz předsudků policie vůči menšinám.

Digitální hodiny, které sestrojil čtrnáctiletý Ahmed Mohamed. Učitelům připomínaly bombu.

Z těch jsou strážci zákona částí veřejnosti obviňováni už v souvislosti se smrtí několika černochů, kteří od loňska zemřeli při zásazích bělošských policistů.

Prezident Obama označil na Twitteru hodiny za "senzační" a prohlásil, že by se Ahmedem mělo inspirovat více dětí. Zároveň pozval chlapce na říjnovou astronomickou noc v Bílém domě, které se zúčastní přední vědci.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg dal nespravedlivě zadrženému muslimovi najevo svůj obdiv, neboť prý prokázal ambice i dovednost. "Ahmede, jestli někdy budeš mít cestu do Facebooku, rád bych se s tebou potkal," napsal Zuckerberg.

Policisté však mají nehledě na masovou veřejnou podporu pro chlapce jasno. "Žijeme v době, kdy si nemůžete podobné věci nosit do školy," prohlásil Boyd.