Spojené státy představily nové předpisy zmírňující některá omezení pro americké společnosti, které chtějí podnikat na Kubě. Je to další krok, který oslabuje letité americké obchodní embargo vůči Kubě v rámci sbližování obou zemí.

Nová pravidla se zaměřují na cestovní ruch, telekomunikace, internetové služby, bankovnictví a převod peněz a poprvé po více než 50 letech umožňují amerických firmám zřídit si zastoupení na Kubě.

 

Podle nových předpisů si mohou firmy z USA otevřít na Kubě kanceláře, obchody a sklady a provozovat zde dceřiné společnosti nebo společné podniky. Zpřístupní se také telekomunikační a internetové služby mezi oběma zeměmi, zvyšuje se limit pro převod peněz a firmy a autorizované osoby si mohou na Kubě otevřít bankovní účty.

 

Nové předpisy také zvyšují možnosti vzdělávání, protože umožňují zřízení internetových kurzů, a rozšiřují potenciál humanitárního úsilí díky umožnění pomoci při katastrofách.

I přes další uvolnění Američané stále nemohou cestovat na Kubu na dovolenou. Cesty na dovolenou jsou stále zakázané, i když nově mohou spolu s osobu, která jede na Kubu z důvodu, které americká vláda umožňuje, cestovat i členové rodiny. Podle nynějších pravidel si mohou Američané vybrat jeden z dvanácti důvodů pro cestu na Kubu, aniž by museli žádat o svolení amerických úřadů. Důvody například mohou být rodinné, vzdělávací nebo náboženské.

Pro zajištění bezpečnosti cestujících také USA nově umožní vývoz zařízení pro civilní letadla na Kubu.

Ministerstva financí a obchodu ve společném prohlášení dodala, že nové předpisy vstupují v platnost 21. září, napsaly agentury AP a Reuters.

Havana a Washington oficiálně oznámily novou kapitolu ve vztazích loni v prosinci. V lednu USA zrušily některá hospodářská omezení, zatímco Havana propustila 53 disidentů. Uvolnilo se například cestování a peněžní transfery. V dubnu se v Panamě poprvé po 59 letech sešli nejvyšší představitelé USA a Kuby Barack Obama a Raúl Castro.

V květnu vyškrtly USA Kubu ze seznamu zemí podporujících terorismus, na němž byla Kuba přes 30 let. V srpnu poprvé po více než půl století zavlála nad americkým velvyslanectvím v Havaně státní vlajka USA.

Agentura AP s odvoláním na informovaný zdroj uvedla, že americké a kubánské úřady také jednají o tom, že by do konce roku obnovily poštovní služby mezi oběma zeměmi. Přímé poštovní služby skončily v roce 1963. Dopisy a balíky od té doby cestují přes další země, jako Kanada a Mexiko. Ke konci se blíží také jednání o obnovení přímých komerčních letů, první lety však zřejmě začnou nejdříve v příštím roce.

Související