Miliardář Donald Trump ztratil část podpory voličů po středeční druhé televizní debatě republikánských kandidátů, stále však výrazně vede. Vyplývá to z výzkumu televize CNN zveřejněného v neděli, podle něhož si nejvíce polepšila jediná kandidující žena Carly Fiorinaová.

Někdejší šéfka firmy Hewlett-Packard získala podporu 15 procent voličů, čímž se zařadila na druhé místo mezi celkem 17 kandidáty. V předchozí anketě téže stanice ji podpořila tři procenta lidí.

"Je to zjevně velmi důležitá chvíle, protože teď už více lidí ví, kdo jsem," řekla v neděli televizi Fox News žena, kterou řada komentátorů označila za vítězku zmíněné debaty.

Trump, jehož skóre kleslo ze 32 na 24 procent, byl naopak analytiky po debatě označen za příliš defenzivního diskutéra, který působil unaveným dojmem. On sám prý podobný pocit neměl a výsledek průzkumu jej překvapil, řekl v neděli realitní magnát stanici CNN.

Na třetím místě žebříčku je o procento za Fiorinaovou bývalý neurochirurg Ben Carson, který si v posledních týdnech udržuje stabilní podporu voličů. Aktuální průzkum je vůbec první sondáží poměřující republikánské kandidáty, v níž první tři místa patří nepolitikům. Až na čtvrté pozici je první muž se zkušenostmi z Kongresu, floridský senátor Marco Rubio s 11 procenty.

O dvě procenta méně získal bývalý guvernér téhož státu Jeb Bush. Příbuzný dvou posledních republikánských prezidentů, který byl po oznámení své kandidatury označován za možná hlavního favorita primárek, tak pokračuje v pomalém sestupu žebříčkem.

Související