Dlouho očekávané soudní řízení o vydání Kima Dotcoma do USA v pondělí začalo na Novém Zélandu. Tento internetový magnát vyjádřil přesvědčení, že se dokáže vyhnout vydání do Spojených států kvůli obvinění z internetového pirátství, napsala agentura AFP.

Téměř čtyři roky poté, co do jeho vily v novozélandském Aucklandu vpadla ozbrojená policie, aby jeho dům prohledala a zajistila důkazy, předstoupil Dotcom před soud, který by podle očekávání měl trvat až tři týdny.

"V tomto případu nejde jen o mě. Jde v něm o to, jak velkou kontrolu dovolíme americkým korporacím a americké vládě převzít nad internetem," napsal Dotcom na Twitter, než jednání začalo.

Kim Dotcom, který pochází z Německa, trvá na tom, že je legální internetový podnikatel. Americké úřady naopak tvrdí, že jeho nyní už zablokované internetové impérium Megaupload propagovalo ve velkém měřítku on-line krádeže.

Podle USA server Megaupload vydělal kriminální činností více než 175 milionů dolarů a majitele autorských práv připravil o více než půl miliardy dolarů tím, že nabízel ke stažení pirátské kopie filmů, hudby a počítačových programů.

Obvinění proti jednačtyřicetiletému Dotcomovi zahrnují podvod, vydírání a praní špinavých peněz. Spolu s ním jsou obviněni další tři bývalí představitelé Megauploadu. Pokud by byli vydáni do USA a odsouzeni, hrozí jim tresty vězení v délce až 20 let.

Související