Kvóty na rozdělení lidí z Itálie, Řecka a Maďarska byly v úterý k večeru přijaty, ruku pro ně zvedlo 23 států z osmadvaceti. Ministři vnitra zemí EU je odsouhlasili i přes odpor Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska. Návrh počítá s přerozdělením 120 000 běženců mezi státy EU.

Finsko se hlasování zdrželo. Polsko, které donedávna sdílelo společný postoj zemí visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) proti kvótám, nakonec v posledních hodinách změnilo názor a hlasovalo pro přijetí kvót. Hlasování bylo výjimečné, státy se obvykle snaží dosáhnout jednomyslného souhlasu.

Z odsouhlasených 120 000 míst jich 54 000 prozatím zůstává jako rezerva, původně byl tento počet vyčleněn pro lidi z Maďarska. Z 66 000 běženců z Itálie a Řecka jich zřejmě 1591 připadá na Českou republiku.

Ve výjimečných situacích může dát členská země najevo, že dočasně nemůže uprchlíky přijímat. Evropská exekutiva pak bude moci navrhnout dočasné omezení přesunů migrantů, které ovšem nesmí přesáhnout 30 procent počtu přidělených osob a období 12 měsíců.

Český ministr vnitra Milan Chovanec rozhodnutí označil za prohru zdravého rozumu, podle premiéra Bohuslava Sobotky systém kvót nebude fungovat. Česká vláda dlouhodobě jakékoliv kvóty odmítá a prosazuje, aby přijímání běženců bylo založeno na dobrovolnosti.

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že dokud bude premiérem, země kvóty respektovat nebude.

Výsledek hlasování ministrů přivítali mimo jiné předseda Evropského parlamentu Martin Schulz či Evropská komise.

Ve středu bude o uprchlické krizi jednat summit Evropské unie, tedy premiéři a prezidenti členských států. Tématem budou možnosti dlouhodobých řešení krize.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
22.9.2015 22:22 | Děkujeme za pozornost

Dnešní on-line zpravodajství končí, děkujeme za přízeň a těšíme se zítra ráno.

22.9.2015 22:16 | Ve středu bude o uprchlické krizi jednat summit Evropské unie

Ve středu bude o uprchlické krizi jednat summit Evropské unie, tedy premiéři a prezidenti členských států. Tématem budou možnosti dlouhodobých řešení krize.

22.9.2015 22:12 | Z odsouhlasených 120 000 míst zůstává 54 000 míst jako rezerva, měla být pro uprchlíky z Maďarska

Ze 120 000 odsouhlasených míst pro žadatele o azyl připadalo původně 54 000 míst pro uprchlíky v Maďarsku. To ale přerozdělování odmítá a tvrdí, že nyní s uprchlíky problém nemá, proto budou tato místa zřejmě rozdělena proporčně mezi Itálii a Řecko, pokud o ně žádný jiný stát nepožádá. "Nárok mohou vznést všechny státy, tedy i Německo," prohlásil německý ministr vnitra Thomas de Maizière. Německo je hlavní cílovou destinací, kam většina běženců míří.

22.9.2015 21:16 | Přehlednou grafiku s počtem žadatelů o azyl v zemích Evropské unie v roce 2015 vytvořili kolegové z BBC

22.9.2015 21:03 | Odsouhlasení kvót je i rozhodnutím proti azylové turistice, říká rakouská ministryně Miklová-Leitnerová

Dnešní odsouhlasení kvót na přerozdělení běženců mezi země EU je podle rakouské ministryně vnitra Johanny Miklové-Leitnerové rovněž rozhodnutím proti azylové turistice, neboť lidé si nebudou moci vybrat zemi, do které půjdou.

22.9.2015 20:26 | Babiš: Kvóty nechtějí ani běženci, ani my

Předseda hnutí ANO a vicepremiér Andrej Babiš si stejně jako premiér Sobotka nedovede představit vymahatelnost kvót a předpokládá, že Česko proti nim bude ve středu protestovat.

"Kvóty, co se týká České republiky, nechtějí určitě ani běženci, ani my a očekávám, že Česká republika prostřednictvím pana premiéra (Bohuslava Sobotky) předloží nějaký konkrétní návrh komplexního řešení, který hlavně zabrání ilegálnímu přílivu uprchlíků a hlavně efektivně konečně začne bojovat proti pašerákům a uzavře ten prostor," řekl novinářům Babiš.

Babiš si ale nemyslí, že Česko by mělo rozhodnutí ministrů vnitra napadnout u Evropského soudního dvora. "To určitě ne, myslím, že to musíme vyřešit za jedním stolem v rámci summitu," řekl.

22.9.2015 20:18 | Předseda EP Schulz: Dohoda je první významný krok, na něj musí navázat další opatření

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz považuje dohodu o přerozdělení běženců za první významný krok, na který musí navázat další opatření.

22.9.2015 20:09 | Srbsko vyzvalo Chorvatsko, aby otevřelo hraniční přechody. Hrozí zavedením protiopatření

Bělehrad vyzval Záhřeb, aby do středeční půlnoci uvolnil srbskou nákladní dopravu a otevřel hraniční přechody, jinak Srbsko zavede protiopatření. Chorvatsko odpoledne částečně obnovilo vjezd srbských kamionů do Chorvatska přes hlavní přechod na hranici se Srbskem.

22.9.2015 19:51 | Pro Polsko byla důležitější solidarita, řekla ministryně vnitra Piotrkowská

Pro Polsko, které dnes na rozdíl od ostatních zemí visegrádské čtyřky hlasovalo pro zavedení kvót pro rozdělení uprchlíků v rámci Evropské unie, byla důležitější solidarita s migranty a s Evropou. Řekla to ministryně vnitra Teresa Piotrkowská. Polsko dnes kvóty pro rozdělení běženců podpořilo jako jediná země V4, ačkoli je dlouhodobě odmítalo.

22.9.2015 19:39 | Polský ministr Trzaskowski: Polsko hlasovalo pro, neboť všechny jeho výhrady byly vyřešeny

Polský ministr pro evropské záležitosti Rafal Trzaskowski k souhlasu Varšavy s kvótami uvedl, že země hlasovala pro, neboť všechny její výhrady byly vyřešeny - odsouhlasené kvóty se nestaly automatickým mechanismem a členské státy si zachovají kontrolu.

Související