Syrská armáda dostala v minulých dnech od spojeneckého Ruska nejméně pět bojových letadel, dále monitorovací stroje a další vojenskou pomoc pro boj proti radikálům. S odvoláním na syrské vojenské zdroje o tom v úterý informovala agentura AFP.

Rusko v minulých dnech zvýšilo svou vojenskou aktivitu v Sýrii a přesouvá tam vojenskou techniku s úmyslem pomoci syrské armádě a tamnímu režimu.

Britský ministr obrany Michael Fallon prohlásil, že ruské aktivity z minulých týdnů situaci v Sýrii komplikují. "Neprojednali jsme s Ruskem operace proti Islámskému státu v Sýrii," řekl Fallon. To, že Rusko do oblasti posílá lodě a letadla, podle něj komplikuje už tak složitou situaci.

Syrský armádní zdroj tvrdí, že do Sýrie už dorazila také monitorovací letadla, která umožní lepší zaměření cílů.

V pondělí jednal v Moskvě s prezidentem Vladimirem Putinem izraelský premiér Benjamin Netanjahu a dohodl s ním mechanismus, který má vyloučit nedorozumění mezi operujícím letectvem Ruska a Izraele. Konkrétní operace se budou údajně dojednávat na úrovni náčelníků generálních štábů obou zemí a první taková schůzka se má konat za čtrnáct dní. Budou se probírat plánované aktivity letectva a námořnictva a také komunikační kanály.

Izrael do bojů v Sýrii nezasahuje, ale od roku 2013 bombardoval několikrát transporty, které údajně vezly zbraně libanonskému Hizballáhu. Izrael chce zabránit vyzbrojování této šíitské organizace, která proti němu bojuje.

Spojencem Damašku je kromě Moskvy také Teherán. Náměstek íránského ministra zahraničí Hosejn Ámir Abdolláhján oznámil, že Rusko a Írán chtějí využít svého vlivu a pomoct krizi v Sýrii ukončit. Popřel zprávy, podle nichž v Sýrii působí vojenští poradci i vojáci. Írán je prý nemá ani v Jemenu, kde bojují šíitští povstalci proti vládě.