Jediný obžalovaný v kauze tragické havárie letounu Jak-42 s hokejisty klubu Lokomotiv Jaroslavl ze září 2011 dostal ve středu trest pěti let odnětí svobody.

Soud v Jaroslavli mu ale současně trest odpustil s tím, že Vadim Timofejev spadá pod letošní amnestii. V letadle zahynuli  i funkcionáři a hokejisté jaroslavlského Lokomotivu, včetně Čechů Jana Marka, Josefa Vašíčka a Karla Rachůnka a jednoho slovenského reprezentanta Pavola Demitry.

"Trest se promíjí v souvislosti s amnestií, vyhlášenou k 70. výročí vítězství ve druhé světové válce, záznam o trestu se vymaže," uvedl soudce, který nejprve ohlásil nepodmíněný trest.

Timofejev, který byl v letecké firmě zodpovědný za přípravu pilotů, podle vyšetřovatelů v rozporu se zákonem dovolil létat posádce, která nebyla dostatečně přeškolena na daný typ letounu, a kapitánovo oprávnění bylo vystaveno na základně neplatných dokumentů. Ani nevyhodnotil kapitánovy chyby během předchozích letů. Pro obžalovaného, který vinu popíral, žádala prokuratura šest let vězení, pozůstalí podmíněný trest.

Ve svém závěrečném proslovu před soudem Timofejev prohlásil, že by raději zahynul spolu s posádkou, než aby byl odsouzen. "S verdiktem jsem spokojen, odvolávat se nebudu," řekl po vynesení rozsudku.

Podle expertní zprávy piloti způsobili katastrofu tím, že při startu bezděčně brzdili; letoun tak nedosáhl potřebné rychlosti a havaroval krátce po startu na jaroslavlském letišti. Cílem letu měl být Minsk. Při neštěstí zahynulo 44 lidí, přežil jediný.

Související