Pokud se vláda Katalánska, která vzejde z nedělních regionálních voleb, rozhodne pro nezávislost této části Španělska, ztratí Katalánci španělské občanství. Řekl to ve středu španělský ministr zahraničí José Manuel García-Margallo. Týkalo by se to zhruba 7,5 milionu lidí.

Jestliže se někdo oddělí od nějaké země, pak nemůže požívat jejích výhod, prohlásil podle agentury AP ministr. Katalánce podle něj nemá cenu ujišťovat, že si i po odtržení španělské občanství udrží.

Většina průzkumů dává největší šanci v nedělních volbách právě separatistům. V regionálním parlamentu by mohli získat až polovinu ze 135 křesel.

Volby vyhlásil šéf katalánské vlády Artur Mas, který je označil za zahájení cesty, která Katalánsku do roku 2017 zajistí nezávislost.

Katalánsko a jeho správní středisko Barcelona patří k ekonomicky silným oblastem Španělska, na jeho hospodářství se podílí 18 procenty.

Vláda v Madridu jakékoliv snahy o odtržení ekonomicky významné autonomní oblasti odmítá, loňské referendum o samostatnosti Katalánska soud zakázal. Pro odtržení regionu se voliči vyslovili již v loňském referendu, které ale španělský soud prohlásil za nezákonné a většina odpůrců nezávislosti hlasovat nešla.

Související