Při čtvrtečním útoku na mešitu v jemenské metropoli Saná zahynulo 25 lidí. Na místě zůstaly ležet také desítky zraněných, informovaly světové agentury. K útoku se přihlásila sunnitská radikální organizace Islámský stát (IS).

V mešitě, v níž bylo mnoho lidí, kteří přišli zahájit muslimský svátek oběti, vybuchla nálož. Agentuře AFP svědci řekli, že bomba byla uvnitř budovy a když vybuchla, odpálil u vchodu na sobě nálože sebevražedný útočník ve chvíli, kdy se lidé tlačili ven.

IS zveřejnil prohlášení, v němž označil atentátníka jako "Amra Hadídího, který odpálil nálože v mešitě Balílí mezi bezvěrci a připravil mnohé o život". Fundamentalističtí sunnité považují vyznavače šíitského islámu za odpadlíky od islámu.

V muslimském světě ve čtvrtek začíná třídenní svátek oběti, při němž se porážejí obětní zvířata. Zahájením jsou právě ranní modlitby.

V minulých třech měsících bylo v Jemenu spácháno pět atentátů na mešity. Mířily vždy na šíity a k akcím se přihlásila sunnitská radikální organizace Islámský stát.

Jemenské hlavní město kontrolují rok šíitští povstalci, kteří vyprovokovali konflikt proti vládě. Postoupili až na jih, odkud se je v posledních měsících podařilo vládním silám spolu se spojeneckou arabskou koalicí vytlačit dále na sever.

Tento týden se z exilu vrátil jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí a před ním už také vláda. Jemenští představitelé jsou v jihojemenském Adenu.

Související