Nejsilnější opoziční strana na Slovensku kritizovala premiéra Roberta Fica za jeho plán podat žalobu proti rozhodnutí o přerozdělování uprchlíků mezi členské státy EU, se kterým nesouhlasilo vedle Slovenska i několik dalších států. Opozice sice podobně jako Fico kvóty na rozmístění běženců dlouhodobě odmítá, žaloba ale prý nemá šanci na úspěch a Slovensko poškozuje.

"Slovensko se dostává do kouta, do izolované pozice. Spíše rozum a diplomacie jsou potřeba při dalších jednáních, jak dál s migrační krizí," řekl v pátek šéf křesťanských demokratů (KDH) Ján Figeľ. KDH je na Slovensku nejsilnější opoziční stranou.

Podle Figeľa, který byl v minulosti eurokomisařem a hlavním vyjednávačem Slovenska v rozhovorech o vstupu země do EU, silácký postoj ohledně kvót zemi poškodí a oslabí. "Žaloba nemá šanci na úspěch. Během celého období jednání nebyly ze slovenské strany vzneseny jasné námitky, že rada ministrů koná mimo svou kompetenci nebo porušuje platnou proceduru," uvedl Figeľ.

Liberální strana Svoboda a solidarita označila prosazení kvót za debakl jednobarevné vlády sociálních demokratů a za nezodpovědný postup Fica, který se odmítl podřídit rozhodnutí. Takový postup je prý cestou k mezinárodní izolaci Slovenska a k ponížení obyvatel této pětimilionové země.

Jiné dvě opoziční strany OLaNO a NOVA se vyjádřily, že šance na úspěch žaloby proti kvótám je malá, ale že jsou ochotny Fica v této věci podpořit. Podle lídra OLaNO Igora Matoviče chce Fico z tématu uprchlíků a kvót udělat téma před nadcházejícími parlamentními volbami na Slovensku a překrýt kauzy, které poznamenaly období jeho vládnutí. "Máme právo bránit se u soudu. Tento spor Slovenská republika nevyhraje. Výsledek tohoto sporu bude až po (slovenských) volbách," řekl Matovič.

O rozmístění uprchlíků v členských zemích evropské osmadvacítky rozhodli v úterý ministři vnitra států EU většinou hlasů. Proti byla Česká republika, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko, Finsko se zdrželo. Premiér Bohuslav Sobotka již řekl, že Česko se rozhodnutí nebude bránit soudně, protože by si Praha takovým krokem výrazně ztížila vyjednávací pozici při dalších debatách o řešení migrační krize.

Související