V saúdskoarabské Mekce v sobotu posledními rituály končí letošní muslimská velká pouť (hadždž). Tato nejvýznamnější událost v životě muslimských věřících je letos poznamenána tragickým incidentem, při němž ve čtvrtek v tlačenici zahynulo podle oficiálních údajů 719 poutníků a 863 dalších bylo zraněno.

Jednotlivé země upřesňují oběti z řad svých občanů, zatímco Saúdská Arábie nadále čelí ostré kritice za "nekompetentní" organizaci pouti, jíž se každoročně účastní kolem dvou milionů poutníků z více než 180 zemí. Indická vláda v sobotu podle agentury AP zvýšila odhadovaný počet svých obětí ze 14 na 18, Pákistán z osmi na 11.

Nejvíce dosud potvrzených obětí připadá na Írán. Íránská televize oznámila, že v tlačenici u kritického místa na trase pouti zahynulo 134 Íránců a 85 bylo zraněno. Stále se ještě pohřešuje 354 íránských poutníků, mezi nimi údajně i bývalý íránský velvyslanec v Libanonu, dva reportéři íránské státní televize a prominentní politický analytik.

Úplný seznam národností obětí Saúdská Arábie zatím stále ještě nezveřejnila. Podle agentury AFP jsou ale mezi mrtvými občané přinejmenším 15 převážně blízkovýchodních a afrických států. Zemřelo údajně mimo jiné 87 Maročanů a asi dvacítka obyvatel Kamerunu. Egypt ohlásil 14 obětí, jednoho mrtvého potvrdilo také Nizozemsko.

Rijád dosud nezveřejnil ani žádné výsledky vyšetřování tragického neštěstí, které si vyžádalo nejvíce obětí při pouti za posledních 25 let.

Velitel bezpečnostních sil pověřených zajištěním pouti do Mekky generál Abdal Azíz Sulj podle místního tisku uvedl, že si vyšetřování "ještě vyžádá čas". Podrobná a kompletní konečná zpráva bude podle něj předložena "strážci dvou svatých mešit", králi Salmánovi, žádný termín ale neuvedl.