Více než 1 100 migrantů zachránily během pondělí námořní hlídky při 11 operacích ve Středozemním moři. S odvoláním na italskou pobřežní stráž o tom v úterý informovala agentura DPA. Vratké lodě s migranty směřovaly od libyjských břehů do Evropy, kam přes Středozemní moře dorazilo letos už více než půl milionu migrantů.

Při jedné z operací zachránila pobřežní stráž ze čtyř nafukovacích člunů 441 migrantů. Téměř 400 běženců, včetně mnoha žen a dětí, se do bezpečí dostalo na palubě lodi organizace Lékaři bez hranic (MSF). Celkem záchranáři v pondělí v mezinárodních vodách nedaleko libyjských břehů zachránili a do Itálie dovezli 1151 lidí.

Letos Středozemní moře na cestě za lepším životem v Evropě překonalo už více než 515 000 migrantů, uvedl dnes úřad Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR). Více než 383 000 jich dorazilo do Řecka a dalších 129 000 do Itálie. Zhruba 54 procent z nich jsou Syřané, asi 13 procent Afghánci. Přinejmenším 2 980 utečenců při riskantní plavbě přišlo o život.

Evropská unie zahájí 7. října novou fázi boje proti pašerákům lidí v oblasti Středozemního moře. Vojenská plavidla členských zemí budou zasahovat proti lodím pašeráků lidí v mezinárodních vodách a budou je moci i zabavovat.

Mise, jejíž monitorovací část dosud nesla název EUNAVFOR MED, se bude od října jmenovat Sophia podle somálské holčičky, která přišla na svět letos v létě u břehů Libye na palubě německé záchranářské lodi.

V Mexiku zachránili 150 migrantů z kamionu

Mexický imigrační úřad oznámil, že jeho agenti zachránili 150 migrantů namačkaných v kamionu. Lidé prý byli zavření v nákladním prostoru dlouhé hodiny bez dostatečného množství tekutin, napsala agentura AP. Čtyři lidé podezřelí z pašování lidí byli v této souvislosti zatčeni.

Zachránění běženci pocházejí většinou z Guatemaly, Salvadoru a Hondurasu. Vyšetřovatelům při výsleších mimo jiné sdělili, že pašerákům zaplatili 1750 až 3000 dolarů (42 000 až 73 000 korun) za převoz k hranicím Spojených států.

Národní imigrační úřad uvedl, že migranti v kamionu trpěli čtrnáct hodin bez jídla a vody. Někteří z nich prý byli v okamžiku, kdy je agenti objevili, téměř v bezvědomí.

AP poznamenala, že běženci ze středoamerických zemí musejí hledat nové způsoby, jak se dostat do vysněných USA. Mexické úřady totiž začaly prohledávat nákladní vlaky, které migranti k přepravě doposud hlavně využívali.

Související