Bulharsko vydá do Rakouska 32letého muže, který řídil nákladní auto, v jehož chladírenském prostoru se udusilo více než 70 migrantů. V úterý o tom rozhodl soud v bulharském městě Montana, uvedla agentura APA. Auto s mrtvými běženci objevila koncem srpna rakouská policie nedaleko hranic s Maďarskem.

Podle bulharského soudu existuje dostatek důkazů, že je řidič spolupachatelem. Úřady ho ale budou moci vydat do Rakouska až po uplynutí pětidenní odvolací lhůty.

Muž je mezitím ve vyšetřovací vazbě. Čelí obvinění, že nákladní auto, v němž se uprchlíci udusili, řídil nejméně část trasy mezi Maďarskem a Rakouskem. Před soudem se bude zodpovídat za účast na pašerácké skupině a za usmrcení z nedbalosti 71 lidí.

Pašeráci nákladní auto odstavili 27. srpna na dálnici na východě Rakouska. Od té doby bylo v souvislosti s tímto případem zatčeno několik podezřelých. Nález těl v dodávce pašeráků lidí vyvolal v Evropě zděšení a obrátil pozornost veřejnosti na podmínky, v nichž mnozí lidé prchají před konflikty a chudobou na Blízkém východě či v Africe.

Související