Nejméně 16 mrtvých si v noci na dnešek vyžádaly lijáky a bleskové povodně, které postihly Azurové pobřeží v jihovýchodní Francii. Nově oznámená bilance se možná ještě zvýší, neboť tři další lidé jsou podle agentury DPA pohřešováni.

Premiér Manuel Valls prohlásil, že tragédie jím hluboce otřásla. Rozsah materiálních škod zatím vyčíslen nebyl. Neobjevily se zprávy o tom, že by mezi oběťmi byli čeští občané.

Lidé většinou utonuli v náhlých přívalech vody. V městě Mandelieu-la Napoule si živel vyžádal životy pěti osob, které zřejmě zahynuly při pokusu dostat svá auta do bezpečí.

V letovisku Vallauris Golfe-Juan nalezli záchranáři v jednom voze tři mrtvé. Všichni se utopili, když se snažili projet zaplaveným tunelem. Další tři lidé se utopili v domě pro seniory v Biotu. Příčiny smrti některých obětí nejsou podle DPA zatím známé.

Francouzský prezident François Hollande v neděli do postiženého regionu odcestoval a navštívil mimo jiné dům pro seniory v Biotu, kde zahynuli tři lidé. Prezident vyslovil pozůstalým hlubokou soustrast a podobně jako Valls přislíbil oblasti státní pomoc.

Pobřežní oblast, která zahrnuje turistická města Nice a Cannes, zasáhly v sobotu večer silné bouře. Vznikly mohutné záplavy, které kromě jiného zablokovaly silnice a desítky vlakových souprav se stovkami cestujících. Uzavřen musel být i hlavní pobřežní dálniční tah. Bez elektřiny zůstalo asi 27.000 domácností.

Podla DPA mnozí obyvatelé kempů utekli před vodou na střechy svých karavanů. Bouře a vody se nevyhnula ani Cannes a Nice. V Nice se pod vodou ocitla mimo jiné slavná pobřežní promenáda. Několik aut skončilo v moři, kam je odnesla záplavová vlna.

Hlasujte pro IHNED.cz

Čtete rádi ihned.cz? Hlasujte pro nás v anketě Křišťálová lupa 2015.

 

 

"Zachránili jsme spoustu lidí, nyní si ale musíme dávat pozor na rabování," řekl starosta Cannes Davis Lisnard.

Česká televize s odvoláním na českou Asociaci cestovních kanceláří uvedla, že na Azurovém pobřeží jsou nyní stovky Čechů, kteří by však podle dostupných zpráv měli být v pořádku.

"Podle našich informací žádný z nich není mezi pohřešovanými nebo mezi mrtvými. Ta situace je ale velmi nepřehledná a může se do budoucna ta informace nějakým způsobem vyvíjet," řekl stanici ČT24 místopředseda asociace Jan Papež.

Související