Izraelská policie v neděli palestinským mužům omezila vstup do jeruzalémského Starého Města. Na svých internetových stránkách o tom informovala televizní stanice al-Džazíra. Stalo se tak po dvou útocích na Izraelce, které mají na svědomí Palestinci a které si vyžádaly dva lidské životy.

Do jeruzalémského Starého Města nyní mohou vcházet jen ti Palestinci, kteří tam mají trvalé bydliště, firmu nebo v něm studují. Žen se omezení netýká. K modlitbám do mešity al-Aksá, jež patří mezi nejposvátnější místa islámu, mohou chodit jen muži starší 50 let, kteří jsou obyvateli Starého Města, nebo Izraelci palestinského původu.

V noci na neděli jistý Palestinec na ulici v západním Jeruzalémě pobodal nožem izraelského chodce. Když z místa utíkal, zastřelili ho policisté.

V sobotu ve Starém Městě palestinský útočník vyzbrojený nožem a střelnou zbraní zabil dva Izraelce a další dva zranil, včetně jednoho dítěte. I tohoto prchajícího útočníka policie vzápětí zastřelila.

Palestinská extremistická skupina Islámský džihád, která působí na palestinském území, oznámila, že pachatel ze soboty byl jejím členem. K islamistům podle místních komentářů bezpochyby patřil i druhý útočník.

Útoky se odehrály v době zvýšeného napětí mezi Izraelci a Palestinci a krátce po násilné smrti izraelského osadnického páru, který podle izraelské armády před očima jeho čtyř dětí zabili palestinští ozbrojenci v Předjordánsku. Na Západním břehu Jordánu byly poté rozmístěny izraelské bezpečnostní složky s cílem dopadnout tyto ozbrojence.

Související