Kolem 20 tisíc Moldavanů v neděli podle tiskových agentur opět demonstrovalo v hlavním městě Kišiněvu kvůli bující korupci a dosud nevyřešenému zmizení miliardy dolarů (přes 24 miliard korun) z bankovního systému země. Účastníci dalšího z řady protestů nadále požadují rezignaci vedoucích vládních činitelů včetně prezidenta.

Pobouření veřejnosti vyvolané podvody, při kterých zmizela miliarda dolarů, přimělo v září odstoupit z funkce šéfa centrální banky Dorina Dragutsanua. Vedoucí činitelé vládní koalice však odmítají učinit stejný krok.

Dragutsanu popřel, že je za skandál v bankovním sektoru zodpovědný. Naopak obvinil politiky, že tuto "loupež století" nechtějí vyjasnit a snaží se svalit vinu na centrální banku.

Protivládní demonstrace začaly 6. září. I v neděli protestující vyzývali k ustavení nové vlády a k uspořádání předčasných voleb. Chtějí také rezignaci prezidenta Nicolaeho Timoftiho, který od roku 2012 stojí v čele sil podporujících směřování země do Evropské unie.

Nedělní shromáždění je podle agentury Reuters největší demonstrací od začátku září, kdy se v Kišiněvu sešly desítky tisíc lidí. Protestující postupně postavili kolem vládních budov stovky stanů a jsou odhodláni v nich zůstat, dokud nebudou jejich požadavky splněny. V pátek zablokovaly nové stany dopravu na hlavní kišiněvské třídě.

Pohřešovaná miliarda dolarů představuje zhruba osminu hrubého domácího produktu země. Ztráta způsobila prudký pokles kurzu měny, zvýšila inflaci a zhoršila životní úroveň zhruba 3,5 milionu obyvatel.

Související